Az ukrán oktatási törvény, a román miniszterelnök székelyeket fenyegető megszólalása és a vajdasági egyetemisták hátrányos megkülönböztetése anyanyelvük miatt: három olyan ügy az elmúlt időszakból, ami egyértelműen jelzi, hogy Európa nem teljesít kiemelkedően a kisebbségi jogok védelmében. Legyen szó jelenlegi tagországokról, vagy a tagságra csak aspiráló nemzetekről, mindenképpen fontos gondolat, hogy az Európai Unióban a kisebbségi jogok nagyobb figyelmet kapjanak – különösen fontos ez a magyar népnek, melynek jelentős része kisebbségben él a környező országokban.
Éppen ezért nem volt meglepő, hogy a magyar Országgyűlés október végén egyhangú támogató határozatban üdvözölte az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) polgári bizottsága által az Európai Bizottsághoz benyújtott Minority SafePack európai polgári kezdeményezést. Ennek célja, hogy javítsa a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek védelmét, és erősítse az unió kulturális és nyelvi sokszínűségét. Sikere esetén létrejövő jogi aktusoknak „a regionális és kisebbségi nyelvek, az oktatás és a kultúra, a regionális politika, a részvétel, az egyenlőség, az audiovizuális és egyéb médiatartalom, illetve a regionális (állami) támogatás terén” kellene magukba foglalniuk szakpolitikai intézkedéseket.
Az egyhangú támogatást azonban nem sok tett követte: Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes üdvözölte a lépést, a kormány pedig megbízta az üggyel a Rákóczi Szövetséget, amely nemzeti színű szórólapjain – a kormány szokásos retorikájához igazítva – „Brüsszelnek szóló petíció”-ként pozicionálta az aláírásgyűjtést. Ami nem halad jól: a határidő április harmadikán jár le, a Minority SafePack honlapján lévő számláló pedig alig pár százezer kiköltőnél jár. Ehhez képest 1 millió aláírásra lenne szükség legalább hét uniós országból. A támogató határozatot egy hazai párt részéről sem követte kifejezetten aktív kampány vagy standos kitelepülés.
Az ügy mögé decemberben egy újabb hazai szervezet, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája állt be. A most induló kampányról szóló sajtótájékoztatójukon Gulyás Tibor elnök elmondta: több olyan – általunk feljebb említett – ügy kapcsán kezdtek akcióba az elmúlt időszakban, amelyek a határon túli magyarok, különösképpen a külhonban tanuló magyar diákok életét érintik. Ilyen vonalon tartják fontosnak a kezdeményezést, amellyel a határon túli diákszervezetek is foglalkoznak.