Bíróságon vesz elégtételt a Jobbik a Fidesz plakátjai miatt, amelyeken – más ellenzéki vezetők mellett – Vona Gábort, a párt elnökét Soros György társaságában, drótvágóval a kezében ábrázolja, utalva arra, hogy a kormánypárt szerint az ellenzékiek mind lebontanák a rendszer egyik szimbólumává lett déli határkerítést.
„Orbán Viktort a kerítés sem állíthatja meg abban, hogy tömegével, folyamatosan és titokban engedje be migránsok ezreit” – írta szerdai közleményében a Jobbik. A párt bírósághoz fordul „az újabb fideszes kamukampány miatt”.
Hadházy Ákos, az LMP társelnöke – a plakáton Szél Bernadett, a párt miniszterelnök-jelöltje szerepel – a Magyar Nemzetnek azt mondta: az ő jogászaik is vizsgálják, van-e lehetőség jogi útra terelni az ügyet, de ő szkeptikus, hiszen nem sokat érnek azzal, ha egy bíróság két év múlva kimondja, törvénytelen volt a Fidesz kampánya. Ha megkezdődik a hivatalos kampányidőszak, a Nemzeti Választási Bizottsághoz (NVB) is fordulhatnak, de a Patyi András vezette testület korábban is bizonyította, hogy elfogult a kormánypártokkal – mondta. „Igazából csak a magyar nép bölcsességében bízhatunk, hogy nem dől be a propagandának” – jelentette ki Hadházy.
„Különösen felháborítónak tartom, hogy olyan ronda kockás inget raktak Photoshoppal a fejem alá, amelyet soha fel nem vennék” – fogalmazott szerdán újságírók előtt Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, igyekezve elviccelni a helyzetet. A Magyar Nemzet kérdésére a Párbeszéd azt közölte, jelöltjük nem kíván pert indítani a Fidesz lejárató plakátjai miatt.
Az ellenzéki pártok nincsenek is könnyű helyzetben, ha szembe akarnak szállni a kormánypárti propagandával. Perelni vagy kifogást tenni lehet, de a hatályos jog és a kialakult gyakorlat egyaránt azt mutatja, hogy nem sok esélyük van. Sem akkor, ha a hamis tényállításra hivatkoznak, sem akkor, ha a képmás védelmére próbálnak hivatkozni. A politikai támadás ellen legfeljebb politikai eszközökkel tudnak védekezni.
Az NVB csak a hivatalos kampányidőszakban – amely február 17-én kezdődik – hajlandó a plakátok kérdésével foglalkozni, ez legutóbb 2016-ban, a kvótanépszavazás előtt derült ki, amikor a szocialisták panaszt tettek a „Tudta? Brüsszel egy városnyi illegális bevándorlót akar Magyarországra telepíteni” szlogennel futó kormányzati hirdetések miatt. Amikor pedig érdemben vizsgálta, elutasította a panaszt, és ezt a Kúria is helybenhagyta. A legfelső bírói fórum szerint ugyanis egy kampányszlogenről nem lehet úgy eldönteni, igaz-e, mint egy „objektív tényeken alapuló információról”.