„Migránsveszély” miatt bolydult föl január elején Cegléd: a Fidesz-propagandától rémült helyiek a rendőrséghez fordultak, amikor egy külföldiekből álló csoport tűnt fel a városban.
Akkor úgy látszott, egy csapat turista okozott ekkora riadalmat, de a Budapest Beacon információi szerint ennél abszurdabb dolog történt: valójában szaúdi rendőrökből álló, 12 fős csapat érkezett szakmai továbbképzésre Ceglédre, hogy megismerjék a német juhászkutyák kiképzési módszereit – miattuk hívtak rendőrt aztán a rémült ceglédiek.
A Budapest Beacon szerint hétfőn Török Csaba alezredes, ceglédi rendőrkapitány is fogadta szaúdi kollégáit. A lap elérte a kapitányt, aki „sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta” értesüléseiket. Értékelhetetlen választ kaptak a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztályától is: „Tájékoztatom, hogy a megkeresésében leírtakkal összefüggésben rendőri intézkedés nem történt, rendőrség hatáskörébe tartozó eljárás nincs folyamatban, így ebben a tárgykörben tájékoztatás sem adható a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság részéről. Fentieken túl tájékoztatjuk, hogy az Ön által feltett kérdések megválaszolása nem a rendőrség hatáskörébe tartozik.”
A lap egy, a rendőrség ügyeire rálátó forrástól megtudta, valóban szaúdi rendőrökről van szó, de az informátor tagadta, hogy szakmai továbbképzésen vennének részt.
A Budapest Beacon úgy tudja, hogy a most Cegléden lévő arab rendőrök csak az első turnust jelentik. Ha ők hazautaznak, még két csapat követi őket, ugyancsak 12-12 fővel, és ugyancsak három-három hétig maradnak a városban;
a városlakóknak így ideig-óráig el kell viselniük őket, persze lehet, hogy később is riasztják majd a járőröket az idegenek miatt.
A cikk megjelenése után cáfolatot jelentetett meg a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság: szerintük „szimplán hazugság", hogy a Török Csaba alezredes, ceglédi rendőrkapitány is fogadta a szaúdi kollégákat - ugyanis Török sem az állított napon, sem máskor nem fogadott szaúd-arábiai rendőröket.
Kérdés, hogy ezt a kapitány miért nem közölte egyértelműen a Budapest Beacon kérdésére; ráadásul a rendőrségi válasz alapján az sem kizárt, hogy a kapitányságon más személyek fogadhatták a külföldi kollégákat.
A főkapitányság azt is cáfolja, hogy a rendőri intézkedés történt volna a ceglédi esetben; ez igaz is lehet, ha a kiérkező járőrök nem kezdeményeztek eljárást a szaúdi csapattal kapcsolatban - de ettől még a rémült ceglédiek értesíthették az idegenekről a rendőrséget.
A ceglédi nem az egyetlen eset, a milliárdokat felemésztő migránsellenes propaganda országszerte megtette hatását: novemberben arról érkeztek a hírek, hogy Kömlőn migránsnak nézték a mindenszentek alkalmából a faluba látogatókat, akik között voltak helyiek is.
Majd Perbálon is megjelent a migránshisztéria: Srí Lanka-i egyetemistákról gondolták azt, hogy illegális bevándorlók, ezért rájuk hívták a rendőrséget. Pár héttel később pedig a pécsi vízilabdázókról hitte azt egy ügybuzgó pécsi, hogy migránsok, és szintén telefonált a rendőrségre.
Ám a legdurvább esetnek idáig az őcsényi tömeghisztéria bizonyult – nemcsak a lakosok félelme és agressziója miatt, de azért is, ahogy Orbán Viktor miniszterelnök reagált a történtekre. A Tolna megyei településen egy helyi panziótulajdonos üdültetett volna néhány törvényesen Magyarországon tartózkodó, kisgyerekes menekült családot – a hírre azonban lincshangulat alakult a falugyűlésen, a panziós autójának kerekeit kiszúrták, őt magát halálosan megfenyegették.
Mindezt Orbán Viktor úgy kommentálta, nagyon helyes, hogy a helyiek határozottan és érthetően fejezték ki véleményüket a migrációval kapcsolatban.
A történtek hatására Fülöp János polgármester lemondott posztjáról – később azonban újra indult a polgármesteri helyért, a hisztériát megbánó helyiek pedig nagy többséggel újraválasztották.