ÁSZ: egy hónapja van a pártoknak a példamutató viselkedésre

Intézkedési tervet kér az ellenzéktől a számvevőszék, a Fidesz tavalyi gazdálkodását viszont csak választások után világítják át.

MN
2018. 02. 09. 6:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra meg kell hogy keressék az Állami Számvevőszéket (ÁSZ) a napokban a parlamenti ellenzéki pártok. A hét pártnak olyan intézkedési tervet kell készítenie és benyújtania, ami garantálja, hogy a közelmúltban föltárt gazdálkodási-pénzügyi hiányosságaik megszűnnek, működésük mindenben követi majd a jog előírásait – írta Magyar Idők.

Holman Magdolna, az ÁSZ főtitkára a lapnak elmondta: fontos előírás, hogy az ellenőrzött és szabályszegésen ért szervezeteknek, ez esetben a pártoknak úgynevezett intézkedési tervet kell készíteniük gazdálkodási hibáik kijavítására. Hozzátette: erre a jelentés kézhezvételétől számított harminc nap áll a vezetők rendelkezésére. A feladat teljesítését törvény írja elő, a határidő pedig a napokban telik le a pártoknál – mulasztás esetén az állami támogatás fölfüggesztésével is számolniuk kell.

A múlt hónapban több párt ellenőrzését is befejezte az ÁSZ; a vizsgálatok a Jobbiknál, az MSZP-nél, az LMP-nél, a Demokratikus Koalíciónál, a Liberálisoknál, a Párbeszédnél és az Együttnél is találtak hiányosságokat, szabálytalanságokat – idézi a kormánypárti lap cikkét az MTI.

Arra már nem tér ki a Magyar Idők, hogy a számvevőszék egyáltalán nem vizsgálja a Fidesz gyanús ügyeit: a kormánypárt még 2010-ben rendkívül nyomott áron, 98 millió forintért rendelt plakátokat a később a Jobbik plakátkampányát is lebonyolító Mahir Citypostertől, ráadásul sajtóértesülések szerint a párt csak 36 millió forintot tüntetett föl plakátköltségként. Az Hír TV cikke szerint az ÁSZ mégsem foglalkozott a kérdéses időszakkal, helyette a Fidesz 2014-es időszakát ellenőrizték, és tisztának találták.

A számvevőszék később lapunknak cáfolta, hogy ezt az időszakot nem ellenőrizték, honlapjukon pedig valóban megtaláltuk a Fidesz 2010-es, 35,6 millió forintról szóló plakátköltségét.  A probléma ezzel csupán az, hogy a kormánypárt nyolc évvel ezelőtti plakátkampánya mai listaárakon számolva akár egymilliárd forintba is kerülhetne. Azt pedig a 24. hu derítette ki, hogy a Mahir korábbi vezetése bruttó 98 millió forintot számlázott ki plakátköltség címén 2010-ben a Fidesznek, a párt ÁSZ-hoz leadott jelentésben viszont csak a már említett 35 millió szerepelt.

A Fidesz tavalyi gazdálkodását csak a választások után, 2018 második félévben vizsgálná ÁSZ. Az Együtt állítólag hiába kért ellenőrzést, a számívevőszék a kormánypárt idei pénzügyeit sem kívánja még vizsgálni, pedig lapértesülés szerint a a Fidesz már minden létező plakáthelyet lefoglalt a közelgő választásra készülve. A Jobbik esetében viszont két és fél év gazdálkodását ellenőrizte a hatóság, így szabtak ki a pártra 331 millió forintos büntetést – aminek tételes indoklása a mai napig elmaradt.

Nem csak a Jobbik-büntetés kérdéses: az Együtt például bírósághoz fordult, mert az ÁSZ olyan jelentésekre hivatkozva szabott ki rájuk 19 milliós bírságot, amiket már korábban is ellenőrzött, és akkor rendben talált.

Ráadásul a testület arra hivatkozik a büntetés kiszabásakor, hogy az Együtt nem párttagtól fogadott el támogatást – noha az ÁSZ jogszerűen semmit sem tudhat a párttagságról, hiszen ez különösen védett személyes adatnak számít.

ÁSZ: valótlan, félrevezető

Levélben reagált cikkünkre az Állami Számvevőszék: mint írják, már az írás címe is félrevezető, valótlanságot tartalmaz. Törvényi előírás szerint minden ellenőrzött szervezetek – és ez alól a döntő mértékben közpénzből működő politikai pártok sem kivételek – a számvevőszéki jelentés kézhezvételétől számított 30 napon belül intézkedési tervet kell készíteniük a feltárt szabálytalanságok, hiányosságok kijavítása érdekében. A törvény arról is rendelkezik, hogy az intézkedési tervet kötelezően meg kell küldeniük az Állami Számvevőszék részére. Ez biztosítja, hogy a pártok kijavítsák a gazdálkodásukban feltárt szabálytalanságokat és példamutató szervezetekként működjenek. Mindebből egyértelműen látszik, hogy az ÁSZ nem adott semmilyen határidőt, csupán felhívta a figyelmet a törvényi előírások betartására, illetve a 30 napos határidőre.

 Az  ÁSZ egyúttal hangsúlyozta, hogy  pártok ellenőrzése során mindenben a vonatkozó és hatályos törvények előírásai, és a minden pártra egységesen érvényes eljárási szabályok szerint, mint jogalkalmazó járt és jár el. Az ÁSZ minden párt ellenőrzését elvégezte a múltban és elvégzi a jövőben is a vonatkozó törvény előírások szerint. Így az ÁSZ honlapján megtalálhatóak a 2010-es és a 2014-es országgyűlési választások kampánypénzeinek ellenőrzéséről készült jelentések, továbbá az ÁSZ elvégezte a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség 2010-2011. évi, 2012-2013. évi, 2014-2015. évi ellenőrzését is. Utóbbi ellenőrzés 2017. nyarán zárult el. Ezek a jelentések szintén nyilvánosak megtalálhatók az ÁSZ honlapján. A Fidesz következő ellenőrzésére a 2016-2017. évek vonatkozásában kerül majd sor, ez az ellenőrzés a párt 2017. évi pénzügyi beszámolójának nyilvánosságra hozatala után – amelynek határideje 2018. május 31. –, várhatóan 2018. második félévében kerülhet sor - írja a testület.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.