Egyelőre csak álom a beígért kilencmilliárdos fejlesztés az egyesített Szent János Kórház részlegeiben: a Budai Gyermekkórházban már odáig romlott a helyzet, hogy a betegektől kérnek alapvető berendezési tárgyakat.
A Bolyai utcai gyermekkórház várótermében egy hirdetmény kéri a szülőket: adományozzanak egy jó állapotú pelenkázót a kórház ambulanciájának, mert az intézményben csak egy darab van, és kevés a hely a babák öltöztetéséhez; a bútordarab egyébként viszonylag olcsón, akár 10–20 ezer forintért is beszerezhető lenne.
A felhívást először a Vastagbőr vette észre; a több mint ötezer megosztásnál járó Facebook-posztot és fényképet szerda reggel törölték, de a portál szerencsére megőrizte.
Levélben érdeklődtünk a Szent János Kórház sajtóosztályán, hogy intézményüknek, illetve a Bolyai utcai gyermekkórháznak jelenleg milyen eszközökre, műszerekre van szüksége – és mit tudnak beszerezni ebből a civilek, és azt is megkérdeztük, mikor startolhat el az ígért kórházi fejlesztés. Ha érkezik válasz, frissítjük cikkünket.
Nem csak a pelenkázó jön jól az egyesített kórházi rendszerben: egy könyvvizsgáló cég nemrég jótékonysági sütivásárt tartott, és a begyűlt adományból hűtőszekrényt, mosógépet, rengeteg törlőkendőt vásárolt a Szent János Kórház gyermek-, csecsemő- és koraszülöttosztályának.
A Szent János Kórház gyermektraumatológiai osztályának Facebook-oldalán egymást érik a civil és céges segítséget köszönő posztok: ezek alapján a részleg tavaly csaknem 1,7 millió forintnyi pénzbeli támogatást és rengeteg eszközadományt kaphatott – egy esetben a Budapesti Osztrák Iskola tanulói és tanárai gyűjtöttek össze nekik 92 ezer forintot.
A nagylelkű adományok ugyanakkor arra is emlékeztetnek, hogy a kórházaknak létkérdés a civilek támogatása, és minden forintra vagy ajándék törlőkendőre szükség van a napi munkához.
Hiába beszél ugyanis a kormány nagy léptékű kórházi fejlesztésekről, ha a gyakorlat mást mutat: a Sportkórházban nincs röntgen és sebészet, a Sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház csecsemő- és gyermekosztályát egyetlen főállású orvos üzemelteti, akinek családi elfoglaltságai sem nagyon lehetnek, hiszen akkor leáll az osztály működése.
A már említett Szent János Kórházban beázás miatt maradtak el műtétek, és ma megtörténhet az is, hogy valaki órákon keresztül haldoklik egy sürgősségi osztályon, allergiás sokkban – miközben egyetlen injekcióval megmenthetnék az életét.
Igaz, Németh Szilárd szerint az emberek 90 százaléka maga tehet arról, hogy a sürgősségire kerül, és nem kellene minden piszlicsáré problémával oda szaladgálni.
Eközben hatástalan kampányfogás maradt az előre hozott egészségügyi béremelés is – ami érthető, tekintve, hogy volt ápoló, aki csak két forinttal kap többet a kormányzati akció után, és minden tizedik ápoló csak pár száz forintos béremelésnek örvendhetett a Független Egészségügyi Szakszervezet számítása szerint. Az ápolók még a választás előtt országos sztrájkra készülnek, ha nem tudnak megállapodni követeléseikről a kormánnyal.