Időjósló medvelest szerveznek az ország több állatkertjében

Ha a medve találkozik az árnyékával, megijed tőle, és visszamegy aludni, így sokáig fog tartani a tél.

MN
2018. 02. 02. 16:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország több állatkertje, állatparkja is szervez időjósló medvés programokat a hétvégén: Pécsen Nikoláj, Miskolcon Dorka és Borka, Budakeszin Romulus és Tibor jósolja majd meg, meddig tart még a tél.

A néphagyomány úgy tartja, hogy február másodikán a medve felkel téli álmából, kinéz a barlangjából, és az árnyéka alapján meg lehet jósolni az elkövetkezendő hetek időjárását. Ha tiszta, derült az idő, és a medve találkozik az árnyékával, akkor megijed tőle, és visszamegy aludni, így sokáig fog tartani a tél. Ha azonban nem látja meg az árnyékát a borús, zord időjárás miatt, az azt jelenti, hogy kis idő múlva enyhülni fog az idő, és hamarosan véget ér a tél – olvasható a Pécsi Állatkert honlapján, ahol szombaton és vasárnap rendezik meg a Medvenapokat. Itt Nikoláj, a barnamedve jósol időt pénteken, a hétvégére pedig látványetetésekkel és színes programokkal készül az intézmény.

A Miskolci Állatkertben pénteken délelőtt Dorkát és Borkát csalogatják elő barlangjából, hogy segítsenek kideríteni, mikor jön el a tavasz, és Szegeden is pénteken délelőtt várják farsangi hangulatú medvelesre a látogatókat, akik a park októberben született fehéroroszlán-kölykének látványetetését is megnézhetik. A Veresegyházi Medveotthonban ugyancsak péntek délelőtt várják a saját készítésű medveálarcban érkező gyerekeket, akik közös énekléssel, mondókákkal csalogathatják ki barlangjukból a medvéket.

A Budakeszi Vadaspark a többi helyszíntől eltérően vasárnap várja a látogatókat, akik Romulus és Tibor időjósi képességeit tesztelhetik. Az „árnyékvadászaton” kívül állattréningekkel és szakvezetéssel egybekötött kisragadozó-etetéssel is készülnek, az egész napos Klímakaland elnevezésű programon pedig különböző elgondolkodtató, készségfejlesztő módszerek alkalmazásával tanulhatnak a klímaváltozásról a látogatók. A Fővárosi Állat- és Növénykertben jelenleg nem él barnamedve, de az intézmény egész hétvégén át tartó farsangi programján szót ejtenek a medveles hagyományáról is. Itt kiderül az is, hogy a jegesmedve fürdési szokásaiból hogyan lehet következtetni az elkövetkező napok időjárására.

A medve a valóságban nem alszik igazi téli álmot: bár anyagcseréje és életritmusa jelentősen lelassul ebben az időszakban, nem alussza át a teljes telet. Néha felébred, és elsősorban állati eredetű fehérjével táplálkozik, hiszen a fő élelemforrásának számító gyökereket, gyümölcsöket, bogyókat ilyenkor egyáltalán nem, vagy csak igen korlátozott mennyiségben találja meg. Mivel dús bundájának köszönhetően nem fázik, a táplálékhiány miatt alakulnak ki nála hosszabb téli pihenő időszakok. De mert az állatkerti medvék egész évben bőségesen el vannak látva táplálékkal, így a legtöbb fogságban élő példány egész évben aktív – derül ki a Pécsi Állatkert ajánlójából. A medveles ezért csupán kedves néphagyomány, valódi időjárást megjósoló hatása igen csekély.

A hagyományt az európai bevándorlók Amerikában is elterjesztették, ahol azonban a mormotát figyelik hasonlóan nagy lelkesedéssel, hogy kiderüljön, meddig tart még a tél, noha az sem bizonyul mindig megbízható időjósnak.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.