Az ENSZ globális migrációs csomagja olyan új szabályrendszert szeretne érvényesíteni, mely szerint a menedékjog alapjog lenne – mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a szokásos csütörtöki kormányinfón. Szerinte ez azt jelentené, hogy bárki bárhová születik, joga van más, jobb módú országokba költözni, az államoknak pedig nem lenne joguk megvédeni a határaikat.
Lázár szerint nem véletlen, hogy az Egyesült Államok már tavaly év végén kilépett ebből a tárgyalásból. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán jelentette be, hogy a magyar kormány kilép ebből a tárgyalássorozatból, ha a jövő héten megjelenő tervezetben nem jelennek meg más szempontok is, például a határvédelem és a visszafogadás vagy a migrációt kiváltó okok megszüntetése.
A Magyarországon törvényesen elismert menekültek számáról folyó vitákról Lázár János azt mondta: a kormány védelmet biztosít mindenkinek, aki védelemre szorul, vagyis aki bizonyítja, hogy üldözött és menekül valami elől. Ma összesen 3500 ember van Magyarországon, aki valamilyen védelemben részesült. A miniszter szerint azonban senkit nem engednek be az országba, aki gazdasági migráns, és az erről szóló polémia össze akarja zavarni az embereket, de ezen a kormány csak mosolyog.
Lázár arról beszélt, hogy maga is járt a kerítésnél, legutóbb vasárnap. Arról akart meggyőződni, hogy a hőkamerarendszer hogyan működik. A Miniszterelnökség vezetője szerint tizenkét kamera folyamatosan pásztáz egy ötven kilométeres szakaszt, ahol rendszeresen jelennek meg emberek a határnál, és hidegvágókkal átvágják a kerítést. Van, hogy naponta harmincan próbálkoznak, van, aki létrát is hoz – mondta Lázár. Elmondása szerint legfeljebb az 55-ös főútig jutnak a határsértők, mert elfogják őket. Ha nem lenne a kerítés és az oda vezényelt rendőrök, akkor nem harmincan jönnének naponta – jelentette ki.
A kancelláriaminiszter azt is ecsetelte, hogy a határsértők nem menekültek, mert eszük ágában sincs menedékkérelmet benyújtani. Lázár János ezeknek a felvételeknek a nyilvánosságra hozatalát kéri a belügyminisztertől.
Kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a tranzitzónában naponta egy ember adja be a menekültkérelmét. Ismételt kérdésre kijelentette: nem előírás, hogy csak egy ember adhatja be a kérelmét, egyszerűen ilyen kevesen érkeznek.
A „Soros-tervre” és az ellenzék állítólagos kerítésbontó terveire vonatkozó kérdésekre a Miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte, hogy maga is személyesen találkozott Hódmezővásárhelyen Soros Györggyel, és számos kérdésben egyetértett vele, de a nyílt társadalom eszméjét nem tette magáévá.
Lázár szerint eddig 64 ezer család igényelte a családok otthonteremtési kedvezményét, több mint 160 milliárd forint összegben. Sok panasz érkezett ugyanakkor a bürokratikus ügyintézésre, ezért a kormány célja, hogy egyszerűbb legyen az ügyintézés. Ennek érdekében bevezetik a nyilatkozati elvet, vagyis nem kell bizonyos dokumentumokat mellékelni, elég nyilatkozni az adatokról, az esetleges visszaéléseket a NAV ellenőrzi. Eddig egyébként 800 esetben merült fel ilyen gyanú.
Sok panasz érkezett a bankokra is – mondta a miniszter, de szerinte a kormány nem akarja felmondani az együttműködést a pénzintézetekkel. Ezért úgy változtatnak a szabályokon, hogy a bankoknak lakásvásárlás esetén harminc, építkezés esetén hatvan napon belül kell döntést hozni a hitel folyósításáról.
A kormány elutasítja azokat az ötleteket, amelyek bérlakásépítésről szólnak – legutóbb az LMP jelentett be ilyet –, mert Lázár szerint ezzel „bérlakásokba kényszerítenék az embereket”, ehelyett a csokot ajánlja mindenkinek.
A kormány mérlegeli az öncsődöt jelentő Szeviép károsultjainak kártalanítását, de elszámoltatást is akar – mondta a kancelláriaminiszter. Elmondása szerint a károsultakat képviselő ügyvéd fordult rajta keresztül a kormányhoz. Lázár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a felelősséget is viselni kell, ezért a kabinet fontosnak tartja a szegedi – szocialista vezetésű – városvezetés elszámoltatását az ügyben.
2017 januárjában Orbán Viktor miniszterelnök megígérte az új szegedi Tisza-hidat, de Kósa Lajos tárca nélküli miniszter most úgy nyilatkozott, szó sem volt róla. Lázár János Botka László polgármesternek adott igazat, ő emlékszik a miniszterelnöki ígéretre, és kész támogatni az új szegedi hidat, ha szükség van rá.
A kormány döntése értelmében Törökszentmiklós–Püspökladány–Berettyóújfalu-nyomvonalon, a Szolnokig épülő M4-es autópálya folytatásaként négysávos út épül, nagyjából 100 milliárd forintból. Emlékezetes, hogy az M4-es út Abony és Fegyvernek közti szakaszának építését a kormány 2015-ben leállította kartellgyanúra hivatkozva. Tavaly decemberben aztán peren kívül megegyezett a kivitelezőkkel, és 45 milliárd forintot fizetett az elvégzett munkákért.
A Honvédkórház sürgősségi osztályán bekövetkezett – emberhiányra visszavezethető – halálesetekkel kapcsolatos kérdésre a Miniszterelnökség vezetője azt mondta: szakmailag indokolt a sürgősségi osztály, de az embereknek gyakran panaszkodnak, hogy sokat kell várni. A probléma szerinte nem a sürgősségi osztályokon van, azok még a rendszer erősebb részét jelentik. Az állam nevében nagyon sajnálják, ha valaki hibázott, de egyszerűen több, speciális felkészültségű emberre lenne szükség – erre ugyanakkor konkrét ígéretet nem adott a miniszter.