Hiába tartja a rendőrség is csak szabálysértésnek, hogy Gulyás Márton és aktivista társai lemosható festékkel narancssárgára – a demonstrálók szerint Fidesz-színűre – festette az Állami Számvevőszék épületét, az ügyben eljáró bíróság bűntettet sejt.
Lapunk is beszámolt Gulyásék akciójáról, aminek során 30 méter hosszan kenték össze a kormánypárt kiszolgálójának tartott ÁSZ épületét és ablakait. A festékezés miatt egy magánszemély garázdaság miatt tett feljelentést, de a rendőrség elutasította a beadványt, és szabálysértési eljárást indított.
A Pesti Központi Kerületi Bíróság viszont csavart egyet az ügyön: az esetet áttette Budapesti V. és XIII. Kerületi Ügyészséghez , arra hivatkozva, hogy a rongálás bűntettének gyanúja felmerül, mivel az Állami Számvevőszék épülete műemléki védettség alatt áll. Végül így bűntett gyanújával rendeltek el nyomozást Gulyásék ellen –
a különbség években mérhető, rongálás miatt ugyanis három évre is börtönbe küldhetnek valakit, míg a szabálysértési elzárás maximum időtartama két hónap lehet.
Eközben tart még az eljárás Gulyásék másik ügyében is, amikor az ellenzéki aktivisták a Sándor-palotát dobálták meg lemosható festékkel.
Ez az eljárás is több sebből vérzik: az első fokú ítéletben ugyanis garázdaságért ítélték el a társaságot, a bíróság pedig rongálásban találta bűnösnek a festékezőket – az ítélet indoklásában viszont nem szerepelt a rongálási kár.
A másodfokon eljáró Fővárosi Törvényszék február 22-én ezért további vizsgálatot rendelt el, és az okozott kár felmérését, a tisztításra vonatkozó számlákat kérték a Köztársasági Elnöki Hivatalból (az ügyészség egyébként 23 ezres tételről beszélt.) A per ebben az esetben csak a választás után, április 20-án folytatódik, Gulyásnak viszont el kellett kezdenie a más ügyben is rárótt 300 órás közmunka ledolgozását.