Láczay György elmondta, hogy a hvb két esetben talált az LMP ajánlóívein hamisított aláírásokat, amelyekről jegyzőkönyvet vett fel és határozatot is hozott. A bizottság okirat-hamisítás, személyes adatokkal való visszaélés és más bűncselekmények miatt hétfőn – ismeretlen tettes ellen – feljelentést tesz az illetékes rendőrkapitányságon.
A bizottság elnöke az MTI kérdésére közölte: a hvb az LMP-s képviselőjelölt vonatkozásában „információkat kapott” arról, hogy a párt ajánlólapján valótlan aláírások lehetnek. Szavai szerint az egyik aláírás adatai között a hvb stábjában dolgozó egyik számlálóbiztos a saját nevét és aláírását találta meg, amit azonnal jelentett.
A hvb-tag nyilatkozata szerint az LMP-re nem tett ajánlást, majd az is kiderült, az íven lévő személyi adatai egyeznek ugyan a választói adatbázisban lévőkkel, ám aláírása hamis volt, keresztnevét a hamisító elírta – ismertette Láczay György.
A másik esetben egy választópolgár fordult általános kérelemmel a hvb-hez tájékoztatást kérve arról, hogy neve vagy adatai szerepelnek-e valamelyik jelölőszervezet ajánlóívén. A jelölőszervezetek ajánlóíveinek átvizsgálása után kiderült, az LMP egyik ívén rajta van a neve, amiről írásban tájékoztatták.
A választópolgár bejelentése szerint ő nem tett ajánlást az LMP-re, „ajánlásának” megtekintése után pedig azt közölte, hogy az íven nem az ő aláírása szerepel – mondta Láczay György.
A hvb elnöke ugyanakkor hangsúlyozta, mindkét esetben egyértelmű volt, hogy az ajánlóíveket nem az érintett személyek írták alá. A feljelentés szövege már elkészült, hétfőn juttatják el a rendőrségre – tette hozzá.
Láczay György megjegyezte, hogy az érintett ajánlásokat érvénytelenítette a választási bizottság, az LMP-s képviselőjelöltnek azonban így is sikerült összegyűjtenie az induláshoz szükséges 500 érvényes ajánlást.
A www.valasztas.hu oldalon olvasható adatok szerint a Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 3-as számú, kisvárdai választókerületében induló LMP-s Makranczi Istvánt egyéni jelöltként pénteken vette nyilvántartásba a hvb, a döntés azonban még nem jogerős.
A Jobbik egyébként szombaton közleményben azt írta, Békés megye 4. számú választókerületében negyvenkilencen jelezték eddig indulási szándékukat a 2018. évi országgyűlési választásra. A párt szerint eddig 27 induló adta le a szükséges ajánlásokat – a Választás.hu adatai szerint további öt jelöltet elutasítottak –, és azok közt is több csalásra utaló körülmény merült fel.
Azt írták, hogy a Jobbik választási bizottsági delegáltjának tűnt fel az adatokkal való visszaélés gyanúja, mivel egyes pártok ajánlóíveinek az átvizsgálásánál több esetben is megegyező sorrendben követték egymást ugyanazoknak a választásra jogosult polgároknak az adatai. Az is feltűnő volt, hogy a több lapon is szereplő, ugyanazon névvel és adatokkal megjelölt személynél eltérő az aláírás – illetve semmilyen formában nem egyezik a másik lapon ugyanazon névnél és adatnál szereplő aláírással.
A párt bizottsági delegáltja jegyzőkönyveztette észrevételeit, és nem szavazta meg az általa aggályosnak tartott ajánlásokat leadó pártok képviselőinek nyilvántartásba vételét, amihez az MSZP delegáltja is csatlakozott. Mivel azonban a választási bizottság három tagja nem talált semmi kivetnivalót az ügyben, nyilvántartásba vették a jelölteket. Az esettel kapcsolatban Szabó Ervin jobbikos képviselőjelölt közölte: a nyugtalanító körülmények miatt fellebbeznek, és hétfőig jogi lépéseket tesznek. Emellett közokirat-hamisítás és választási csalás alapos gyanúja miatt megteszik a feljelentést ismeretlen tettes ellen.