Lázár: A kötvényes bűnözőkről kérdezzék a rendőrséget

A kancelláriaminiszter szerint a választóknak nem a hírekből kell tájékozódniuk, a Soros és a menekültek elleni kampány viszont reális.

Koncz Tamás
2018. 03. 28. 11:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázár János és Kovács Zoltán kormányszóvivő a korábbi kormányülés miatt több mint háromnegyed órás késéssel érkezett a helyszínre, és csak villámkormányinfót ígért. Lázár a kormányülésről elmondta, Orbán Viktor beszámolót tartott az Európai Tanács ülésén elhangzottakról: rossznak minősítette a bolgár elnökség felvetését, amely szerinte a bevándorlók szétosztási mechanizmusát módosítaná. – Mi viszont nem fogadunk el semmilyen betelepítést, kvótát – hangsúlyozta Lázár.

A kancelláriaminiszter szerint jelenleg is zajlik az ENSZ migrációs ülése Brüsszelben a közös álláspontot kialakítása céljából – mint mondta, Magyarország elfogadhatatlan és egészségtelen folyamatnak tartja a migrációt, amit semmilyen formában nem támogat. Magyarország addig nem fog csatlakozni az ENSZ-hez, amíg el nem fogadják 12 pontos javaslatcsomagját a témában – mondta Lázár. A Szkripal-botrány miatt kiutasított orosz diplomatákról szólva hangsúlyozta: a NATO-szövetségesek kérésére történt, de a magyar területről kiutasított orosz diplomata személyéről nem beszélhet, hiszen az nemzetbiztonságilag érzékeny ügy.

A kancelláriaminiszter nem hagyhatta ki a Soros-ügyet: mint mondta, az országban 2000 olyan aktivista dolgozik, akit Soros György pénzel, és akinek célja, hogy beavatkozzon a magyar politikai-társadalmi folyamatokba, és ezzel elősegítse a bevándorlást.

Lázár szerint Brüsszelben ennél kevesebben dolgoznak Soros megbízásából, de a Nyílt Társadalmak Alapítvány 100 helyi munkatársa ott is be akar avatkozni az Európai Bizottság munkájába.

A miniszter szerint ezért mindenképpen szükség lesz a Stop, Soros! törvényjavaslat elfogadására (utóbbi egyébként nyíltan alaptörvény-ellenes tételeket tartalmaz, például a magyar állampolgároknak az ország területéről tervezett kiutasítását). 

Lázár János szerint az utóbbi években négy százalékkal csökkent a munkanélküliség, és megvalósulhat a 2018-ig tervezett egymillió új munkahely is. Mint mondta, folyamatosan csökken a közmunkás-munkahelyek és egyre nő a betöltött piaci állások száma – jelenleg 70 ezer üres munkahely van országszerte, és 300 ezer fő még bevezethető a munkaerőpiacra.

A béremelések Lázár szerint az idén is folytatódtak: példaként egy makói kandallógyárat hozott fel, ahol a fizikai munkások bérét 20 százalékkal, a szellemi munkásokét 10 százalékkal emelhetik, hogy itthon tartsák a munkaerőt. 

A kormányinfón elhangzottak a kampányjellegű téli rezsicsökkentés elemei is: a 12 ezer forintos rezsijóváírást Lázár a februári–márciusi nagy hideggel magyarázta: szerinte 300-400 ezer háztartáshoz juttatták el a kedvezményt. A magyar települések 10 százalékában (300 kis faluban) ugyan nincs gáz- vagy távfűtés, de vizsgálják, hogyan lehet segíteni az ott élőknek is – mondta Lázár, emlékeztetve a korábbi szociális tűzifaprogram nyújtotta támogatásra is.

Lázár szerint a Szevi-Ép vállalat csődje miatt 106 károsultat azonosítottak, 600 millió forintot fizettek ki nekik. Igaz, az ügyekben eddig még elsőfokú bírósági ítélet sem született, de Lázár már most a szegedi városvezetés felelősségét firtatta a Szevi-Ép bedőlése miatt.

A bazilikáig és ne tovább

A kancelláriaminiszter elmondta, döntöttek a magas házak maximális méretéről: legfeljebb 65 méter lehet Magyarország közigazgatási területén, és a határozat vonatkozik a jelenleg építés vagy tervezés alatt álló épületekre is. „Nem kell magasabb épület a bazilikánál Pesten” – jelentette ki, s úgy vélte, három magasház-terv is veszélyeztetné a fővárosi látképet. Azt is hozzátette, hogy a határozat miatt károsultnak számító beruházásokat kártalanítják.

Az Origo elsőként kérdezhetett – és arról kérdezett, hogy le kellene mondania Ózd durva beszéden kapott polgármesterének. Lázár méltatlan viselkedésnek nevezte Janiczak Dávid titkárnőjéhez intézett durva szavait. Lázár csalódást kellett okozzon a kormánypárti portálnak, a kabinet ugyanis nem kezd vizsgálatot az origós sajtóállítás miatt, amely szerint Vona Gábor egyik állítólagos barátja részt vett a II. János Pál pápa elleni merényletben.

A Hír TV a Kubatov-körből ismert, Szőke becenevű erőember vallomásairól kérdezte Lázárt; a kancelláriaminiszter szerint hazugság, hogy a kormány bármilyen törvénytelenség elkövetésére uszította volna a korábban gyilkosság miatt elítélt Fradi-közönségkoordinátort. 

A Direkt36 által feltárt újabb letelepedésikötvény-botrány – magyar kötvényeket vásároló közel-keleti gyanúsítottak – kapcsán Lázár úgy válaszolt: minden letelepedésikötvény-jegyzőt átvilágítottak a magyar hatóságok, nekik kell vállalniuk az átvilágítások iránti felelősséget – magyarán a rendőrség, a TEK és az Alkotmányvédelmi Hivatal dolga, hogy ne jussanak át a szűrőn. Lázár mintegy revansként hozzátette: a cikk mögött álló körök védték a röszkei határbontókat is.  

A miniszter ugyanakkor azt is megjegyezte:

„Nagy baj lenne, ha Lázár János vagy Orbán Viktor döntené el, hogy ki jelent nemzetbiztonsági kockázatot”

– ez azért is furcsa, mert Lázár maga is egy hírszerző szolgálat, az Információs Hivatal vezetője. Lázár szerint meg kell várni a hatósági választ a feltárt ügyekben, vagyis ő maga nem akart állást foglalni a témában.

Az új, migrációellenes plakát – a menekültek kígyózó sorára helyezett stoptábla – kapcsán pedig úgy fogalmazott: nem gyűlöletet kelt, hanem a valóságot festi le. Mindenki maga döntse el, hogy minek hisz, a választóknak nem hírekből, hanem saját tapasztalataik alapján kell dönteniük – fejtette ki; szerinte a valóság is relatív.

Az Index arról kérdezte a kancelláriaminisztert, mit szól ahhoz, hogy egy felmérés szerint Bécs lett a világ legélhetőbb városa; emlékezetes, Lázár Facebook-videójában korábban apokaliptikus víziót festett az osztrák fővárosról. A miniszter gratulált a felméréshez, de szerinte az általa meglátogatott bécsi városrészben már nem élnek bécsiek, és a felmérés nem is ott készült.

A nemzetbiztonsági bizottság Fidesz által blokkolt működéséről is kérdezték Lázárt, de ő – érintettsége miatt – csak annyit mondott, sajnálja, hogy olyan körülmények alakultak ki.

A Direkt36 újságírója felvetette, hiába kérdezték a hatóságokat, nem válaszoltak arra, hogy miként tartózkodhattak Magyarországon nemzetközileg körözött, letelepedési kötvényt vásároló gyanúsítottak. Ezért Lázárt, az Információs Hivatal vezetőjét is próbálta kérdezni az átvilágítás körülményeiről – de a miniszter az ügy titkosszolgálati jellege miatt nem válaszolt. Másrészt, állította, nem az ő kezén mentek keresztül az érintett kötvénykérvények. A miniszter azt sem árulta el, hogy a Szkripal-ügy következményeként melyik orosz diplomatát utasították ki Magyarországról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.