A visegrádi országok azért működnek jól, mert kevésbé terheli őket a bürokrácia, mint az Európai Uniót, így informális politikai együttműködésük gyors és hatásos – jelentette ki Árok Norbert, a Századvég Alapítvány kutatója az M1 csatorna csütörtöki műsorában, amit a távirati iroda is idézett.
A kutatónak, úgy tűnik, a műsorban nem jutott eszébe az egyszerű magyarázat, hogy az informális együttműködés mindig gyorsabb a hivatalos útnál. A hazai helyzet kapcsán pedig az nem ugorhatott be neki, hogy Magyarországon harmincezer fős a betegvárólista, és van, akinek 2020-ig kell várnia egy térdprotézisműtétre az állami ellátó rendszerben. Arról sem esett szó, hogy a bürokráciacsökkentett kormányban már mintegy háromszáz miniszter, államtitkár és helyettes államtitkár, valamint miniszteri biztos dolgozik.
A kabinet tavaly novemberben fejezte be a közigazgatási bürokráciacsökkentést. Nem sokkal később felmerült, hogy tömeges létszámleépítés jöhet a közszférában.
Az önkormányzati képviselők februárban is sztrájkoltak, mert lényegében 2008 óta nem emelkedett a fizetésük.
Árok Norbert a V4-ek és a közép-ázsiai külügyi vezetők keddi tárgyalására is kitért, és gyakorlatilag megismételte Szijjártó Péter külügyminiszter keddi nyilatkozatát, miszerint infrastrukturális szempontból a visegrádi országok a híd szerepét tölthetik be Közép-Ázsia és Európa között.
A V4-ek tárgyalásán részt vevő Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán évtizedes terve, hogy Oroszországot megkerülve szállítsanak gázolajat Európába. Az együttműködéssel ebben is előre tudnak lépni – mondta Árok Norbert. A szakértő kitért arra is, hogy a magyar politika keleti nyitása nem szűkíthető le Kínára és Oroszországra.