Kiadta a KSH a 2020/2021-es tanévre vonatkozó oktatási adatokat, amelyek szerint jelenleg1,8 millió gyermek és fiatal vesz részt a köznevelés, a szakképzés és a felsőoktatás különböző szintű képzéseiben. 322,7 ezer gyermek óvodai nevelésben, 729,3 ezer tanuló általános iskolai, 469,5 ezer tanuló középfokú oktatásban részesül. További két és félezer súlyos és halmozottan fogyatékos gyermek fejlesztő nevelés keretében teljesíti tankötelezettségét. A felsőoktatásban 287,9 ezer hallgató folytat tanulmányokat.
A korábbi adatsorokkal való összehasonlításból kiderül: az óvodások közel nyolcezerrel lettek kevesebben egy év alatt, ám a főállású óvodapedagógusok száma a korábbi évekhez hasonlóan szerencsére még mindig 31 ezer fő. A szakemberhiány azért így is fenyegető ebben az intézménytípusban, elsősorban ennek a problémának az enyhítésére léptették életbe szeptemberben a köznevelési törvény módosítását,
ami most már lehetővé teszi, hogy a kora reggeli órákban és délután asszisztensek, dajkák is vigyázhatnak a gyerekekre, amennyiben nincs elegendő óvónő az intézményben.
Az általános iskolákban ezzel szemben emelkedtek a létszámok: nappali rendszerű oktatásban az előző évinél mintegy ötezer-négyszázzal többen vesznek részt. A diákokat jelenleg 75,2 ezer főállású pedagógus tanítja, ami azt jelenti, hogy nemzetközi összehasonlításban továbbra is jónak számít a hazai tanár–diák arány.
A magyar általános iskolákban 9,7 gyerek jut egy pedagógusra, miközben az OECD-átlag pedagógusonként 15 gyerek.
A KSH anyaga szerint a középfokú iskolák nappali oktatásában összesen 98,3 ezren tanulnak. Megfigyelhető némi eltolódás a gimnáziumok felé, ebben az iskolatípusban ugyanis emelkedett a létszám, miközben összességében 12 és félezerrel kevesebben lettek a középiskolások. A gimnáziumokban az idei tanévben 191,5 ezren, technikumokban, szakgimnáziumokban 143,2 ezren, szakképző iskolákban 56,6 ezren, szakiskolában és készségfejlesztő iskolában pedig – az előző évekhez hasonlóan – közel hétezren töltik a napjaikat.
A 2020/2021-es tanévben a középiskolába felvételizők 42,1 százaléka technikumba, 35,8 százaléka gimnáziumba, 20,3 százaléka szakképző iskolába került be, 1,8 százalék pedig szakiskolában vagy készségfejlesztőben kezdhette meg a tanévet. A főállású pedagógusok száma a középfokú oktatási intézményekben 40,2 ezer fő.