„Amennyiben ágyi poloskával állnak mások is szemben, akkor sajnos azt a BKV-buszoknak köszönhetjük” – áll egy hirdetményben a Havanna-lakótelep egyik házában. A Havannások Facebook-csoportban nyilvánossá tett közlemény azt írja: két héttel ezelőtt fedezték fel, hogy az ágyuk matracának sarkában ágyi poloskák tanyáznak.
„Azonnal hívtunk egy szakértőt, aki másnap kijött és alaposan átnézte, befújta az egész lakást. Elmondása szerint a petékből megállapította, hogy két hónapja kerültek a lakásba” – írta a XVIII. kerületi pórul járt lakos, aki nyomatékosította:
a szakemberek megállapítása szerint sajnos szinte biztos, hogy a buszról vitték haza és sajnos sokan panaszkodtak már erre máshol is, ezt nem lehet kikerülni.
A lakó arra is felhívta a figyelmet: hazaérve azonnal cseréljenek ruhát, mielőtt bárhova leülnének. A poszt alatt többen megjegyezték: a lakótelep panelházai erősen fertőzöttek a rovarokkal, rendszeres vegytisztítást végeznek az épületekben, de a tömegközlekedési járművekről származó poloskáktól újra és újra megfertőződnek.
A Magyar Nemzet felkereste az ügyben a BKV-t, lapunkkal a fővárosi közlekedési cég azt közölte:
rovarirtásra irányuló vegyszeres tisztítást évi két alkalommal végeznek.
„Rendkívüli szennyezés esetén természetesen a szennyeződés észlelését követően azonnal megtörténik a vegyszeres tisztítás is” – közölte a BKV sajtóosztálya. Ami érdekes, mert akár naponta indokolt lenne vegyszeres irtást végezni azokon a járműveken, ahová ellenőrzés nélkül fel tudnak jutni hajléktalanok. Többnyire a villamosjáratokon jellemző az ápolatlan utasok jelenléte.
A Magyar Nemzet rávilágított: frekventált közlekedési csomópontoknál, mint a Corvin negyed, a Blaha Lujza tér, a Keleti pályaudvar, a Nyugati pályaudvar, a Kelenföldi pályaudvar és az Örs vezér tere, a járókelők rendszeresen botlanak a földön fekvő, bódult állapotú emberekbe. Az Iványi Gábor nevével fémjelzett Oltalom Karitatív Egyesület egykori, neve elhallgatását kérő munkatársa lapunknak elmondta:
az éjjeli menedéken éjszakájukat töltő hajléktalanok sírva panaszkodnak az ott dolgozó szociális munkásoknak, hogy teljes testüket csípik az ágyi poloskák.
A gyakran cserélődő, fedél nélküli kuncsaftok miatt a szállókon lehetetlen kiirtani az élősködőket, aminek kellemetlen következménye az is, hogy a BKV-n utazó hajléktalanok terjesztik az élősködőket. Amennyiben feljutnak egy közlekedési eszközre, újra és újra átfertőzik a járművet. Ezt pedig vagy a hajléktalanok kitiltásával lehetne megelőzni, vagy a járművek üléshuzatainak gyakori vegyszeres tisztításával.