Határozottan fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az ATV-nek adott interjújában a közvélemény-kutatásokkal és az április választások eredményének méregetésével kapcsolatban.
„Kovács László egykori MSZP elnökkel értünk egyet, a választásokat kell megnyerni, nem a közvélemény-kutatást.
A lényeg, hogy ‘22-ben azok térnek-e vissza, akik 2002 és ’10 között egyszer már bizonyították, hogy alkalmatlanok az ország kormányzására vagy pedig a polgári kormányzás folytatódik”
– mondta.
A baloldali esélyekkel kapcsolatban Gulyás Gergely felhívta a figyelmet arra, hogy Márki-Zay Péter szerepe csak színjáték, a baloldal erőkoncentrációja teljesen mást mutat.
„Semmi nem változtat azon a helyzeten, hogy a legnagyobb ellenzéki párt ma a Demokratikus Koalíció, és annak elnöke Gyurcsány Ferenc. Akik a baloldalon hatalomra akarnak kerülni, azoknak nagy többsége már 2002 és 2010 között megmutatta, hogy mire képes kormányon.
És a kirakatküzdelmek mögött teljes az elvi egyetértés: Márki-Zay Péter és Gyurcsány Ferenc gyakorlatilag szerves egységet alkotnak” – fogalmazott a politikus, aki szerint áprilisban az dől el, a múlt tér-e vissza, vagy a jelen folytatódik? – „A jelen folytatása ezt jelenti: a rezsicsökkentést, a benzinárplafont, a minimálbér-emelést, a gyermekvédelmi törvényt, a migráció elutasítását és kerítéssel körülbástyázott szigorú határvédelemet, munkahelyteremtést, munka alapú gazdaságot. A múlt visszatérése pedig a Gyurcsány-koalíció.”
Gulyás Gergely hozzátette:
„Márki-Zay Péter ellenzi a rezsicsökkentést, Gyurcsány Ferenc kormányon kétszeresére emelte az áram és háromszorosára a gáz árát. A bevándorlás kapcsán Márki-Zay “befogadó társadalmat“ szeretne, Gyurcsány Ferencék kerítést bontanának. A minimálbért a baloldali kormányok alig emelték, Márki-Zay Péter magát a minimálbért is ellenzi. A mi kormányzásunk alatt pedig mindig nagymértékben, jelentősen nőtt a minimálbér. Az első Fidesz-kormányzás idején négy év alatt 19500 forintról 50 ezerre, 2010 óta 73500 forintról 200 ezerre emeltük a minimálbért. Márki-Zay Péter szavai és Gyurcsány Ferenc tettei között teljes az összhang.”
Az interjúban kérdezték az államfői jelölésről is. Gulyás Gergely elmondta, Orbán Viktor felajánlotta Kövér Lászlónak a címet, de ő jelezte, hogy ezt nem fogadhatja el. A miniszter elismerően nyilatkozott Áder János tíz hivatali évéről, majd Novák Katalin felkérése apropóján összehasonlította a magyar köztársasági elnöki és a német szövetségi elnöki szerepeket.
„A magyar köztársasági elnöki jogkörök a német szövetségi elnökéhez hasonlítanak leginkább. Ha valaki megvizsgálja német államfők közéleti tevékenységét – Steinmeier a tizenegyedik elnök a világháború óta –, akkor Joachim Gauck kivételével mindegyik pártpolitikus volt” – fejtette ki.
Az interjúban számos egyéb kérdés mellett újra előkerült, lehetséges e a Huxit? Gulyás Gergely erre határozott nemmel válaszolt.
„A helyreállítási alapról nagy valószínűséggel a választások előtt nem lesz megállapodás. A programokat elindítottuk, azokat kifizetjük, de ezek nem növelik a hiányt, mert azokat a pénzeket Brüsszelből ugyanúgy megkapjuk. Az előző évtizedben is előfinanszírozta a költségvetés az uniós projekteket, így ez semmilyen változást nem jelent az eddigi gyakorlathoz képest” – mondta.