Elképesztő nyilatkozatokat tett nemrégiben Márki-Zay Péter, a balliberális összefogás jelöltje a minimálbérről. Idéztük a szavait, miszerint azt mondta: „Én gazdasági kérdésekben roppant liberális vagyok, én nem feltétlenül tartom szükségesnek a minimálbért sem.” Ezt azóta megpróbálta megmagyarázni. Szerinte itt egy „nyelvtani kavalkádról” van szó.
Kiemelte: az állam szerepét vissza kell szorítani. Később megismételte: „Én személy szerint közgazdászként nem tartom különösebben indokoltnak vagy szükségesnek a minimálbért”. Szerinte sok olyan ország működik, ahol a piac alakítja ki a béreket.
Innentől kezdve még világosabb, miszerint nem véletlen, hogy jobbkezének Kész Zoltánt tartja, aki Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországért Mozgalmának elnökségi tagja. Kész Zoltán szintén megjárta az Egyesült Államokat, politikai kinyilatkoztatásai pedig hűen tükrözik a baloldali szövetség kormányfőjelöltjének gondolkodását. Több vitatott kijelentése volt már korábban is, ilyen volt a többi között a következő: „Radikális is vagyok, mert nem hiszek a segélyezésben, sőt még az esélyegyenlőségben sem. Biztos, hogy szépen hangzik ez az egyenlősdi, de értsük már meg, hogy olyan sosem lesz, hogy mindenki egyenlő.”
Ez a megnyilatkozás nem különbözik attól az elképzeléstől, amely megszüntetné a minimálbér intézményét Magyarországon. A minimálbér a garancia arra, hogy egyes munkáltatók ne éhbérért foglalkoztassák a legkiszolgáltatottabb réteget. Ráadásul ez a kötelezettség számos szociális juttatás értéknövekedésében játszik közre.
– Kész Zoltán és Márki-Zay Péter gondolkodása teljes mértékben liberális. A minimális államban hisznek, ez tipikusan jellemző az Amerikai Egyesült Államokra. Nem véletlen, hogy mindketten a tengerentúlon „építkeztek” – mondta a Magyar Nemzetnek Kiszelly Zoltán, a Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója.
Jelezte:
ebből világosan látszik, hogy ők a globalizmus nyerteseinek érdekeit képviselik. Azokét, akik jól járnak a mostani válsággal is gyengített gazdasági helyzettel. Annak ellenére képviselik ezt az álláspontot, hogy mindennek az emberek többsége a vesztese.
– Karácsony Gergely főpolgármester, bukott miniszterelnök-jelölt hiába próbál életet lehelni a 99 százalék mozgalmába, itt pont az ellenkezőjéről van szó. Ezt a mozgalmat is Amerikából másolták le, de igazából Márki-Zay Péterék a felső egy százalék érdekében politizálnak – magyarázta a szakértő.
Ezeket a nyilatkozatokat hallva legfeljebb azt mondhatjuk, hogy annyiban őszinték, hogy elmondják: Soros Györgynek, a spekulánsoknak, a multinacionális cégeknek kívánnak kedvezni – emelte ki Kiszelly Zoltán.
– Ezért mondják azt, hogy az üzemanyagárak meghatározásához nem kell „szociális komponens” és nem kell rezsicsökkentés sem. Azért képviselik ezt, mert ezt követelik a nemzetközi multinacionális vállalatok – magyarázta a szakértő.
– Ezek a szavak, amelyek Márki-Zay Pétertől és Kész Zoltántól elhangzottak, ezek képviselik a gondolkodásmódjukat. Ezt igyekeznek eltakarni az Orbán Viktor ellen keltett gyűlölettel – emelte ki az elemző. – A baloldali összefogásnak Márki-Zay Péter lett a vezetője, akinek Kész Zoltán a bizalmasa. A bizonytalan szavazókért folyik a harc.
A szavazótáboruk kemény magja inkább kifizeti a mostaninál ötször magasabb gázárat. De ezzel nem lehet a bizonytalanokat a baloldalhoz terelni. Márki-Zay és társai kibeszélnek, de nem különböznek a mögöttük álló erőktől. A választás tétje egyértelmű. Az ország megmarad az erősödés és a szuverenitás útján, vagy feláldozzuk a globális erők érdekeinek – tette hozzá a Századvég szakértője.
Borítókép: Kész Zoltán és Márki-Zay Péter (Fotó: Facebook)