– Mivel az előválasztáson ő nyert, Márki-Zay Péternek kellene lemondania, ha továbbra is ilyen számok jönnek a baloldal támogatottságáról. Ebben az esetben a pártoknak vagy egy új előválasztást kellene tartaniuk, vagy a korábbi második helyezettjét, Dobrev Klárát kellene miniszterelnök-jelöltként indítaniuk – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán arról, hogy immár a baloldalon is egyre többen fogalmazzák meg kétségeiket Hódmezővásárhely polgármesterének győzelmi esélyeivel kapcsolatban. A Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója szerint ugyanakkor személyiségéből fakadóan Márki-Zay nem fog magától lemondani, látszik rajta az ambíció, hogy Hódmezővásárhelyről kilépve az országos politikába miniszterelnök-jelöltként megméresse magát.
Kiszelly Zoltán úgy vélte: ha Márki-Zay Péter annak ellenére sem mond le, hogy tovább romlanak a számok, egyáltalán nem biztos, hogy megkapja a pártoktól a saját, hetedik frakciót, vagy ha mégis, úgy az csak minimális létszámmal alakulhat meg, egyúttal gyengülni fog a pozíciója a közös programalkotásban is.
– Márki-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje egyelőre nem húzta be azokat a pluszszavazatokat, amikkel az ellenzék számolhatott, amiket az ő sajátos pozíciójától várni lehetett volna – ezt már a kormánypártisággal aligha vádolható IDEA Intézet kutatási igazgatója mondta az ATV-ben.
Böcskei Balázs szerint Orbán Viktor esetében látni lehet, hogy az elmúlt időszakban őt magát nem „karcolták meg” a különböző ügyek, Márki-Zay Péter viszont a miniszterelnökhöz képest egy „cseppfolyósabb” kategória, ő egy baloldali szövetség élén egy jobboldali figura.
Az is fontos a konkrét személyek mellett, hogy az elmúlt hetekben a kormány bejelentett olyan intézkedéseket, amelyek jóléti intézkedések. Itt van azonban a Völner-ügy is, és ezek mind lecsapódhatnak majd a választások idején, a szavazók nagyon sok mindent értékelnek, amikor voksolnak – tette hozzá.
Borítókép: Dobrev Klára, Márki-Zay Péter, Karácsony Gergely, Jakab Péter (Fotó: Kurucz Árpád)