Orbán Viktor miniszterelnök 2019-ben jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakmai koordinálásában megvalósuló Külföldi nyelvtanulási program (KNYP) indulását, amely segítségével a jogosult tanuló részt vehet a kétszer kéthetes nyelvtanulási programon. Az egyénileg vagy csoportosan utazó diákok külföldi nyelvi képzését minősített külföldi nyelviskolák, vagy partneriskolák biztosították volna. Mindezt a családok és a fiatalok számára a magyar kormány ingyenesen kínálta, azonban a pandémia az elmúlt években is meghiúsította a jól kidolgozott terveket.
Bartos Mónika, a 9. és 11. évfolyamos tanulók célnyelvi országba történő tanulmányútjai előkészítésével és koordinációjával kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztos a Magyar Nemzetnek elmondta: a regisztrációs és pályázati folyamat az elgondolásoknak megfelelően 2020 februárjában elkezdődött, szűk két hét leforgása alatt csaknem 70 ezer érdeklődő jelezte pályázási szándékát. Sajnos a veszélyhelyzet és különleges jogrend miatt a folyamat megszakadt. – A kormány Külföldi nyelvtanulási program melletti elkötelezettségét mutatja, hogy annak folytatását egy 2020 decemberében megjelent kormányhatározatban megerősítette. A jelenlegi bizonytalan helyzet azonban továbbra sem teszi lehetővé a KNYP megkezdését – fejtette ki a miniszteri biztos.
Bartos Mónika hangsúlyozta, hogy a családokat és az intézményvezetőket aggodalommal tölti el a járványhelyzet miatti bizonytalanság. A miniszteri biztosi kabinethez érkező és a videókonferencián feltett kérdések jelentős része erre enged következtetni.
A Covid–19 okozta, még mindig tartó bizonytalanság miatt – amely a nyári járványhelyzetet is érinti – biztonsági megfontolásokból a kormány úgy döntött, hogy 2022-ben nem indítja el a KNYP-t; azt egy évvel elhalasztja.
A Külföldi nyelvtanulási program legfőbb célja a sikerélmény garantálása, amely eredményes nyelvtanulásra ösztönöz. Ez a sikerélmény viszont csak akkor biztosítható a programban részt vevő tanulóknak, ha azt a bizonytalanságok nem árnyékolják be.
A Külföldi nyelvtanulási program kiemelt kormányprogramként a kormány egyik szívügye, amelyet a fiatalok és tanáraik biztonsága érdekében kiszámítható feltételek mellett kíván útjára bocsátani. Mindannyian bízunk benne, hogy 2023-ban már nem lesz akadálya a program megvalósításának
– zárta gondolatait Bartos Mónika.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: David Cliff)