Csaknem három hete zajlik a kommunikációs háború a baloldalon, egymás hibáztatása, a felelősök keresése, miközben a súlyos választási vereség valódi okairól kevés szó esik. Sorozatunk első részében bemutattuk, hogy a DK–Jobbik-tengely miként esett neki Márki-Zay Péternek, akit egyetlen felelősként neveztek meg a szivárványkoalíció kudarcért. Az elmúlt hetek nyilatkozataiból az is látható, hogy az ellenzéki térfélen milyen mozgások, helyezkedések indultak meg, egyre inkább kirajzolódik a Gyurcsány Ferenc vezette blokk, a DK–Jobbik-szövetség, illetve a tőlük kisebb-nagyobb távolságot tartó pártok elrendeződése. Ez a politikai szereposztás tükröződik a választási vereség okairól, illetve felelőseiről szóló különböző nyilatkozatokban.
Közös kampány, közös a felelősség
Donáth Anna, a Momentum elnöke már azt is felvetette, hogy kevesebb pártra van szükség.
Az elmúlt napok alapján azonban úgy tűnik, hogy útkeresés helyett sokkal inkább azok a régi politikai reflexek tűnnek érvényesülni, amelyek a mostani bukáshoz is vezettek. Ezen változtatnunk kell, ha nem szeretnénk beletörődni a Fidesz örökkévalóságába.
– fogalmazott a politikus a Magyar Hang portálon megjelent írásában, ahol hét pontban foglalta össze jövőre vonatkozó elképzeléseit. Kitért arra is, hogy
aki ott folytatja az orbánozást, ahol abbahagyta, semmit nem értett meg a vereség okaiból. Ez a gondolat persze fájdalmas, mert így mások hibáztatása helyett a saját felelősségünkkel kell szembenézni – az ember pedig általában a tükörbe szeret a legkevésbé belenézni. Főleg, ha a politikába keveredik.
Azt kifejtette, hogy egy felelős politikai vezető egy felelős politikai közösség ebben a helyzetben nem elégedhet meg annyival, hogy a saját tábora előtt a propagandára vagy valamely ellenzéki partnerére fogja a vereséget, hogy aztán onnan folytassa, ahol április 3. előtt abbahagyta. – Kevesebb pártra van szükség az ellenzéki oldalon. [...] A legközelebbi demokratikus szűrő a 2024-es EP-választás lesz, ahol nem kényszeríti a választási rendszer közös indulásra az ellenzéki pártokat, és ahol a választók kiválaszthatják, milyen ellenzékre van szükségük. A következő két évnek ezért az ellenzéki térfél megújulásáról is kell szólnia – hangsúlyozta Donáth Anna.
Fekete-Győr András volt pártelnök az ATV Egyenes beszéd című műsorában a felelőskeresős magatartást bírálta: „Bocsánatot is szeretnék kérni minden kollégám nevében, azok nevében is, akik talán nem ezzel kezdték a választások utáni értékelést, hanem inkább mások hibáztatásával.”
Ennek ellenére a Momentum soraiban is volt, aki Márki-Zay Péter felelősségét firtatta, például Buzinkay György, aki a szentendrei választókerületben elszenvedett vereségéért is a miniszterelnök-jelöltet okolta a közösségi oldalán.
Tehát csinálhat akármit a helyi jelölt, csinálhat akármit az ő csapata, a nap végén a miniszterelnök-jelölt megítélése alapján szavaznak az egyéni jelöltre is. Nem tehetjük egy személyben felelőssé Márki-Zayt, de azt nem tagadhatjuk le, hogy ez a választás rajta és az ő csapatán ment el.
Hajnal Miklós az április 3-i eredményvárón tanúsított magatartást bírálta. Szerinte rettenetes volt az optikája, hogy vasárnap nem volt ott minden pártvezető az eredményvárón, és olyan volt, mintha bekészített videókat láttunk volna tőlük. Nem csak arról van szó, hogy nem elegáns – nem tudom, kinek jó ez és mire. Márki-Zay Pétert akarjuk még lejjebb nyomni politikailag? Minek? Elég mélyen van most, bár – Lázár Jánossal ellentétben – nem gondolom, hogy »politikai hulla« lenne – fogalmazott a Momentum elnökségi tagja, a Heti Válasz podcast műsorában. A Hegyvidéken győztes képviselő megjegyezte: frontemberként Márki-Zaynak óriási felelőssége van, és jogos vele szemben sok kritika, de izomból nekimenni, úgy, hogy erről szóljon a választás éjszakája – az nagyon nincs rendben. Közös kampány volt, osztott felelősséggel.