Tömött sorokban állnak a választópolgárok Brüsszelben + videó

Brüsszelben is aktív részvétellel zajlik a voksolás: vasárnap reggel óta fél-, egyórás várakozás után lehet leadni a szavazatokat a Liszt Intézetnél. A belga fővárosban megközelítőleg kétezer magyart várnak a szavazóurnákhoz. Helyszíni beszámolónk.

2022. 04. 03. 15:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap a kora délutáni órákban körülbelül egyórás várakozási idő után lehetett leadni a szavazatokat a brüsszeli Liszt Intézetben, a helyi magyar nagykövetség kulturális intézetében. A belga fővárosban mintegy kétezer magyart várnak a szavazóurnákhoz, ezzel az egyik legnagyobb számú európai külképviseleti szavazókörről van szó. Ennél népesebb magyar szavazótábor például Londonban, Münchenben és Bécsben lehet: itt több mint nyolcezer; négyezer-hatszáz; illetve megközelítőleg kétezer-egyszáz a névjegyzékbe vett választópolgárok száma. Akárcsak Magyarországon, Brüsszelben is reggel hatkor kezdődött a voksolás,

a Külképviseleti Választási Iroda egy munkatársa lapunknak a helyszínen elárulta, hogy már reggel óta rendkívül aktív részvétellel, rendben zajlik a folyamat.

A tömött sorokban várakozó magyarok zöme gyermekeivel, családtagjaival, barátokkal érkezett az intézethez, amelynek környékén dél és egy óra között lényegében két utcát töltöttek meg a magyarok. Az itt lévők türelmesen, jó hangulatban vártak arra, hogy leadhassák a voksukat. Számomra nem volt kérdés, részt veszek a szavazáson, ez egy ünnepnap mondta lapunknak a negyvenes éveiben járó Nóra, aki egy nemzetközi szervezet kötelékében dolgozik a belga fővárosban. Elárulta, a legnagyobb várakozása a voksolással kapcsolatban, hogy azt követően „csillapodjanak az elszabadult indulatok”, mindenki békében vegye tudomásul az eredményt.

 A brüsszeli szavazókörnél egyébként az ellenzéki összefogás aktivistái saját exit pollt is készítenek: a sorban állók kisebb része vállalkozik rá, hogy részt vegyen az ártalmatlan akcióban.

Kétezer magyart várnak a brüsszeli Liszt Intézethez Forrás: a szerző felvétele

Mi történik a külföldön leadott szavazatokkal?

A külföldi szavazókörökben leadott voksokat a diplomaták Magyarországra, a Nemzeti Választási Irodába szállítják, ahol választókerületek szerint szétválogatják legkésőbb április 7-ig. Minden egyéni választókerületben egy szavazókör urnái bontatlanul maradnak vasárnap, ezeket április 9-én bontják fel, és ezekhez keverik hozzá a külképviseleteken, illetve átjelentkezéssel szavazók voksait. Így állapítják meg a szavazókör végleges eredményét, és csak ezután lehet majd megállapítani a parlamenti választás és a népszavazás pontos eredményét. Idén a március 25-i határidőig összesen 65  716 külföldön élő, magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgár kérelmezte a külképviseleti névjegyzékbe való felvételét ugyanez a szám 2018-ban 58 356 volt. A tapasztalat azt mutatja, hogy a regisztráltnál általában valamivel kevesebben vesznek részt ténylegesen a szavazáson, főleg olyan országok esetében, ahol hosszas utazást igényel a szavazókörhöz való eljutás.

Belgium esetében utóbbi az ország méretéből adódóan általánosságban nem jelent problémát, ráadásul az itt dolgozó, ide látogató magyarok zöme jellemzően a fővárosban tartózkodik.

 Borítókép: választópolgárok állnak sorban a brüsszeli Liszt Intézetnél (Fotó: a szerző felvétele)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.