Ma ismét miniszterelnöknek választják Orbán Viktort
Az Országgyűlés hétfői ülésén fogják ötödszörre is miniszterelnöknek választani Orbán Viktort, aki ezután leteszi a hivatali esküt is. A kormányfő a múlt héten „hirdetett keretet”, ekkor vált nyilvánossá, kik alkotják a kabinetjét. Az új kormány hivatalba lépésének feltétele, hogy a parlament elfogadja a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az Országgyűlés május 2-i megalakulása után két héttel, a mai ülésen fogják a képviselők miniszterelnökké választani Orbán Viktort. A tanácskozás napirendje szerint a ceremónia első lépéseként Novák Katalin köztársasági elnök javaslatára szavaz a parlament, majd a frissen hivatalába lépett kormányfő beszédet mond. Az alaptörvény értelmében a miniszterelnök megválasztásához a képviselők több mint felének a voksa szükséges. Amint az ismert, a Fidesz–KDNP kétharmadot meghaladó többséggel – 199-ből 135 képviselői hellyel – rendelkezik az újonnan létrejött törvényhozásban. A leendő kormánya összetételéről Orbán Viktor múlt pénteken közölt részleteket, Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője pedig arról tájékoztatta az MTI-t:
a kormányfő a köztársasági elnök felkérésének eleget téve lefolytatta konzultációit a kormányalakításról, és megállapodott leendő kormányának minisztereivel a következő négy év közös munkájáról.
Orbán Viktor Semjén Zsoltot általános miniszterelnök-helyettesnek kérte fel, aki egyúttal nemzetpolitikáért, nemzetiségpolitikáért, egyházpolitikáért és egyház-diplomáciáért felelős miniszterként is dolgozik majd. Az Agrárminisztériumot Nagy István, a Belügyminisztériumot Pintér Sándor, az Építési és Beruházási Minisztériumot Lázár János, a Honvédelmi Minisztériumot Szalay-Bobrovniczky Kristóf, az Igazságügyi Minisztériumot Varga Judit vezetheti majd. Orbán Viktor a Kulturális és Innovációs Minisztérium irányításával Csák Jánost, a Külgazdasági és Külügyminisztérium vezetésével Szijjártó Pétert bízta meg. A Miniszterelnöki Kabinetiroda élére Rogán Antal kerül, a Miniszterelnökséget Gulyás Gergely irányítja majd. A Pénzügyminisztériumot Varga Mihály, a Technológiai és Ipari Minisztériumot Palkovics László vezetheti. Nagy Márton gazdaságfejlesztésért felelős miniszterként, Navracsics Tibor pedig területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszterként dolgozhat a következő négy évben.
Az új kabinet hivatalba lépésének feltétele, hogy a parlament elfogadja a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt.
Az ezzel összefüggő indítványt május 13-án nyújtották be az Országgyűlésnek. A javaslat először a parlament igazságügyi bizottsága elé kerül, ezt követi a plenáris vita, majd a szavazás. Orbán Viktor már május elején – a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának nyilatkozva – egyértelművé tette, hogy jelentősen át kívánja alakítani a kormány szerkezetét, mivel a világ változásához a kormányzati struktúrának és a személyi döntéseknek is alkalmazkodniuk kell.
Megkésett baloldali referendum
Az Országgyűlés mai ülésén fogják tárgyalni Karácsony Gergelynek, Budapest főpolgármesterének a népszavazási kezdeményezését a Fudan Egyetemről. Emlékezetes, hogy Karáacsony még tavaly nyáron a kormány gyermekvédelmi népszavazására válaszolva állt elő a saját népszavazási ötletével. December közepén kezdte meg a baloldal az aláírásgyűjtést, eredeti céljuk az volt, hogy január közepéig elérjék a népszavazás elrendeléséhez szükséges kétszázezer aláírást, hogy az országgyűlési választásokkal egy időpontra essen a referendum. A tervezettnél azonban lassabban haladtak, a baloldal terve kudarcba fulladt. Az elmúlt héten egyébként éppen Karácsony párttársa, Tordai Bence beszélt arról, hogy „nincs szükség drága referendum kiírására azokban a népszavazási kérdésekben, amelyeket a Párbeszéd elnöke, Karácsony Gergely nyújtott be korábban”.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök beszédet mond az ünnepélyes eskütétele után az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. május 10-én. Mögötte Kövér László házelnök (Fotó: MTI/Kovács Attila)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.