Kaotikus állapotok uralkodnak a Jobbikban, a szinte követhetetlen fejlemények sora azt mutatja, hogy a párt a „kisgazdásodás” útjára lépett. Emlékezetes, hogy a 2000-es évek elején a Független Kisgazdapárt bomlási folyamatát kísérték a mostani jobbikos történésekhez hasonló, sokszor abszurdba hajló, naponta egymásnak ellentmondó nyilatkozatok, majd kizárások, kilépések, puccskísérletek, feljelentések. Jakab Péter, a Jobbik elnöke eddig látszólag kézben tudta tartani az évek óta zsugorodó pártot, az utóbbi hetekben azonban teljesen elvesztette a fonalat, már nem ura a helyzetnek, hiszen a saját hű szövetségesei fordultak szembe vele. Jakab Péter legutóbbi felelőtlen politikai lépése, miszerint önkényesen büntetőfeljelentést tett a párt alelnöke, Potocskáné Kőrösi Anita ellen, és a Jobbikból való kizárását is kezdeményezte, jó eséllyel az elnök politikai bukását jelenti. Maga Jakab azt állítja, hogy az általa felkért elnökhelyettes, Potocskáné vezetésével puccskísérlet zajlik ellene a Jobbikon belül. A legújabb sajtóhírek szerint már a teljes pártelnökség követeli Jakab Péter távozását, és a parlamenti frakció kétharmada máris támogatja őket ebben.
A Jobbik első nagy szakadása még 2018-ban történt, amikor Toroczkai Lászlóék elhagyták a pártot és megalapították a Mi Hazánk Mozgalmat.
Az akkori kiválás még nem látszott végzetesnek a Jobbik számára, a viszonylag nagyobb számú tagsággal és szervezeti hálózattal rendelkező párt konszolidálta a sorait, de jelentős veszteségeket könyvelhetett el. A 2019-es európai parlamenti választásokon a támogatottságuk már 6 százalékra süllyedt a 2018-as csaknem húsz százalékról. Ezt követően a Jobbik teljesen betagozódott a Gyurcsány Ferenc vezette baloldalba, és önálló politizálásról már nem lehet beszélni, így az április 3-i országgyűlési választáson sem mérette meg magát a párt, de abban minden elemző egyetértett, hogy a legtöbb szavazót ők veszítették az ellenzéki oldalon.
Önkritika helyett hátbatámadás
Jakab Péter azonban nem gyakorolt önkritikát, inkább páros lábbal beleszállt a miniszterelnök-jelöltjükbe, Márki-Zay Péterbe, akit a baloldal bukásának fő felelőseként nevezett meg. A legfrissebb fejlemények fényében érdekes felidézni, hogy milyen hangzatos és magabiztos nyilatkozatokat tett az elmúlt hónapokban Jakab Péter.
Az év elején, amikor javában zajlott a választási kampány, egy február 28-i Facebook-bejegyzésében az esetleges bukásáról ezt írta:
Hát itt már az összes fideszes szennylap a bukásomat akarja? Ezúttal az Origó hazudta azt, hogy vezető jobbikosok szervezkednek, hogy megbuktassanak. És ezt egy jobbikos forrás mondta nekik. Na ki? Már megint a fideszes Volner. Csak a rend kedvéért pereltem, és nyertem. Megint. Tudom, hogy a Fidesz szeretne egy gyenge Jobbikot, amit irányítani tud, de amíg ezt a pártot én vezetem, a Jobbik az Orbán-ellenes küzdelem és az egységes ellenzék motorja marad.
Igaz, hogy megvárták a parlamenti választásokat, de úgy tűnik, elhamarkodott volt Jakab fölényeskedése, mert a szervezkedés nem maradt el, csupán később tört felszínre.
A választási bukás után, április 20-án szintén a közösségi oldalán Jakab arról értekezett, hogy stabil, nyugodt építkezésre van szükség, ezért nem követi Vona Gábor példáját, aki a 2018-as választási vereség után azonnal lemondott a pártelnöki tisztségről. „Itt és most nem a radikális változtatásoknak van helye, hanem a stabil, nyugodt építkezésnek. Tény, a választási eredmény után radikális változás lenne, ha követném Vona Gábor példáját, és inkább elmennék Mészáros Lőrinc lapjához »szakérteni«. A Fidesz imádna érte. Nem teszem meg nekik ezt a szívességet. A Jobbik elnökeként nem az a felelős magatartás, ha a vihar kellős közepén elhagyom a kormányrudat, hanem az, ha erősen tartom, végrehajtva a szükséges korrekciókat. Stabilitás és építkezés. Állni a sarat akkor is, ha minden irányból támadnak. Ez most a feladat. Nem könnyű, de ha az lenne, nem is lenne jobbikosnak való. Károgjanak csak a károgók, temessenek csak minket, ahogy eddig is temettek. Mi mégis itt vagyunk. Szívós fajta a miénk. Olyan, amelyik soha nem adja fel.” Jakab Péter évek óta a Jobbikért és a népért harcoló rendíthetetlen pártelnök szerepében tetszeleg, ezért nem volt meglepő ez a keménykedő posztja, de a magabiztos retorika – mint a napokban kiderült – nem párosul valós politikai erővel.