De ki is ez az ember, akiben a balliberális média és Hadházy Ákos az ellenzék megújulását véli látni? – egy hamisítatlan Gyurcsány-fióka, aki KISZ-es hátszéllel szédületes karriert futott be a pénzvilágban, posztkommunista szocibrókerként manapság pedig kapitalizmusból, demokráciából, emberségből oktat. Jaksity György felhőtlen gyerekkort tudhat maga mögött, amelynek egy részét Josip Broz Tito Jugoszláviájában töltötte: a család ugyanis idősebb Jaksity György diplomáciai kiküldetése miatt élt öt évig Belgrádban. Apja a jugoszláviai kiküldetés után a kommunista Minisztertanács tagja lett.
Az ifjabb Jaksity György szédületes karrierjében jelentős szerepet játszott a KISZ-csúcsvezér Hardy Ilona, így a mindössze 25 éves (!) fiatalember közvetlenül a rendszerváltáskor – amikor milliók veszítették el állásukat és kerültek kilátástalan helyzetbe – a Lupis Brókerház igazgatója lett. A Lupis nem mellesleg állami vállalatokkal kötött szerződést, azonban a rá bízott pénzzel a korabeli beszámolók szerint hazardírozni kezdett, amely hamisításba és csalásba torkollt.
A brókerház hárommilliárd forinttal károsította meg befektetőit, így a cég vezetője, Lupis József jogerősen végül hatéves börtönt kapott. Jaksity azonban még időben kiugrott és a Budapesti Értéktőzsde, majd a Concorde cégcsoport egyik alapítója lett. Az időközben férfivá érett közgazdász 2002-en Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök tanácsadói között találta magát, később pedig lelkes támogatója volt Gyurcsány Ferenc 2008-as „Új tulajdonosi programjának”, amelyben a privatizáció újraindításának lehetőségét látta. Mindeközben 2004-ben, 2009-ben és 2017-ben is a baloldal lehetséges miniszterelnök-jelöltjeként emlegették, ám ő rendre nemet mondott felkérésre és maradt az üzletnél. Az RTL Klub 2014-es portréjában Jaksity Györgyöt, mint az embert így jellemezte: Bejárta a világot, nincs az a helyzet, vagy sport, amiben ne találná fel magát. Ma már leginkább jótékonykodik, egyre többet ír, már-már közíró lett, tajcsizik, keleti filozófiákkal tölti az idejét, és kicsit lököttnek tartja magát, abban az értelemben, hogy a normálisok nem építenek cégeket, nem szereznek zenét, nem írnak verset. De mindezek nélkül elég unalmas lenne a világ.
A fentiek alapján kijelenthető, hogy Jaksity György családi és egyéb pártállami kapcsolati révén egyértelműen a rendszerváltás zűrzavaros időszakának nyertesei közé tartozik, akár csak Gyurcsány Ferenc. Mindezek tükrében meglehetősen álságos és cinikus a Corvinus Egyetem diplomaosztóján elmondott beszédének azon része is, amelyben kijelentette, hogy miközben a kapitalizmust és az emberi fejlődés logikáját követve egyre többre vágyunk, ne felejtsük el Lin-csi apát tanítását, ne sok legyen, hanem elég. Mert a több, az felesleg. Nemcsak szabadnak, igaznak is kell lenni.
Borítókép: Jaksity György volt tőzsdeelnök, közgazdász beszél a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány és az Együtt 2014 mozgalom gazdaságpolitikai elképzeléseit bemutató konferencián 2013. február 13-án (Fotó: MTI/Soós Lajos)