Tudós ember nem ítéli meg a kollégái tevékenységét, miniszterként azonban feladatom, hogy egy intézmény megfelelő működéséhez biztosítsam a feltételeket
– fogalmazott Palkovics László a Mandinernek adott interjúban. A miniszter leszögezte: nem az augusztus 20-i előrejelzés miatt menesztette a két vezetőt, és a jövőben sem kíván a kormány beleszólni az OMSZ munkájába.
Palkovics László a kommunista diktatúrában tapasztalt eljárásról szóló vádakra reagálva elmondta a lapnak, hogy az OMSZ az új kormány megalakulása után azért került a Technológiai és Ipari Minisztérium alá, hogy a tevékenységét tovább erősítsék. A miniszter elmondta: már akkor a továbbfejlesztések megfogalmazásán gondolkoztak, így azon is, hogy maradjon-e a kizárólag időjárással kapcsolatos információszolgáltató funkciója.
Hangsúlyozta, hogy a kormány számára az elkövetkező időszak legnagyobb kihívása az ország energetikai rendszerének átalakítása, ezzel összefüggésben pedig a klímaváltozással kapcsolatos jelenségek kezelése.
Úgy fogalmazott, hogy bár Magyarországon egyelőre nincs olyan kormányzati háttérintézmény, amely e két területtel együttesen foglalkozna, azonban a jövőben az Országos Meteorológiai Szolgálat tölthetné be ezt a szerepet.
Palkovics László arról is beszélt a Mandinernek, hogy korábban meteorológiával foglalkozó akadémikusokkal, professzorokkal tárgyalt az OMSZ jövőjéről, akik megerősítették: érdemes lenne bővíteni a tevékenységét kutatási feladatokkal, amelyek egyébként csak az elmúlt húsz évben koptak ki a portfólióból.
Az OMSZ nemcsak meteorológiai-információszolgáltató, hanem például a Kárpát-medence klimatikus viszonyainak kutatásával foglalkozó tevékenységet is folytathatna a jövőben, és egy sor további, tudományos alapon működő feladatkört is hozzá lehetne rendelni. A szakma képviselőinek azt fogom javasolni, hogy jöjjön létre egy országos meteorológiai és klímakutató intézet
– ismertette a miniszter.