Amióta az amerikai legfelsőbb bíróság hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade döntést, a demokraták következetesen emlékeztetik a polgárokat arra, hogy a novemberi félidős választásokon megvédhetik az abortuszhoz való jogot.
Az amerikai testület június 24-én írta felül azt a fél évszázados határozatot, amely szövetségi szinten legalizálta a művi terhességmegszakítást, visszaadva ezzel a tagállamok hatáskörébe az abortusz szabályozásának jogát.
A republikánus vezetésű tagállamok üdvözölték az élet védelme mellett szóló döntést, és a Roe kontra Wade eltörlése után sorra az abortusz szigorításába kezdtek. A demokraták ezzel ellentétben azóta is próbálják az összes lehetséges kiskaput megtalálni, hogy továbbra is biztosítsák a nőknek a lehetőséget magzatuk elvetetésére.
Joe Biden elnök rendelettel igyekezett megerősíteni a terhességmegszakításhoz még fennmaradt jogokat, többek között a még szövetségi szinten is engedélyezett abortusztabletta elérhetőségének növelésével.
Védjük meg a nők jogait, szavazzatok, szavazzatok, szavazzatok!
– kampányolt az abortusszal a félidős választások közeledtével az elnök.
A demokrata párti szavazók kedélyeit azonban nem csillapította a rendelet, ami újabb és újabb tüntetéshullámokba torkollik. Az elnököt a legfelsőbb bírósági ítélet meghozatala óta azzal vádolják, hogy nem reagált elég határozottan a döntésre. A Demokrata Párt többi tagja pedig igyekszik kihasználni ezt a társadalmi elégedetlenséget.
A képviselőházi, szenátusi és kormányzói helyekért folyó novemberi voksolás előválasztása során a politikusok, köztük Gretchen Whitmer mitchigani és Michelle Lujan Grisham új-mexikói kormányzó, egytől egyig azt ígérték, hogy mindent megtesznek az abortuszjogok helyreállítása érdekében.
– Egyszerű az üzenetem: tiszteljük a nők jogait! – nyilatkozta Gretchen Whitmer, aki kampányát főleg arra hegyezte ki, mennyire elítéli a Roe kontra Wade visszavonását. A Rassmussen Reports a legfelsőbb bíróság döntését követően felmérést készített az amerikai szavazók körében, amiből kiderült, hogy a demokraták 71 százaléka helyteleníti az amerikai testület lépését, míg a republikánus voksolók 75 százaléka egyetért az ítélettel.
A nemzetközi hálózat kérdése joggal merülhet fel, és nem csak az aktuális ügy kapcsán. Érdekes megfigyelni például – ahogy ezt a Századvég elemzése is jól mutatja – az Európai Parlamentben ülő magyar baloldal delegálta képviselőket, akik tendenciaszerűen a kormányzattal szemben ellenséges partnerekkel működnek együtt akár saját hazájuk kárára is
– nyilatkozta lapunknak ifj. Lomnici Zoltán annak kapcsán, hogy a hazai baloldal a nemrég elfogadott szívhangrendelet ellen igyekszik hergelni a közvéleményt.