– Ugyan a politikáról sokat szoktak okoskodni, de ez egy tapasztalati műfaj és a tapasztalatot használni kell – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a nemzeti konzultációról. A miniszterelnök rögzítette: az elmúlt tizenkét éves kormányzás alatt voltak nehéz, sőt válságos pillanatok is, de azt tanulta meg, hogy az a jó, ha valamilyen formában be tudjuk vonni az embereket egy-egy döntésbe.
– Természetesen a kormánynak is van a szankciókról véleménye, viszont arra törekszünk, hogy egyetértési pontot tudjunk létrehozni, mert minél válságosabb időszakot élünk, annál nagyobb szükség van az egyetértésre
– jelezte.
Továbbá a kormányfő szót ejtett arról, hogy esélyt kell adni az embereknek, hogy elmondhassák a véleményüket, vagy elmondhassák a különvéleményüket, amelyre formákat kell találni. Orbán Viktor kiemelte: Brüsszelben egyszer már hazudtak az embereknek, s azt is mondták, sőt megállapodás született arról, hogy nem terjesztik ki a szankciókat az energiaárakra, majd a németek egyszer csak bevezették ezt, s azóta fizetjük ezt a szankciós felárat.
– Most az a kérdés, hogy tovább rontunk-e ezen a helyzeten
– tette hozzá. Orbán Viktor elmondta, azt az összefüggést világosan látta, ha elkezdjük lebegtetni azt a kérdést, hogy a gázra kivetünk-e szankciókat, az olajra meg ki is vetjük, akkor az árak pillanatok alatt emelkedni kezdenek.
A hibás döntéseket ki lehet javítani
– A kereskedők új lehetőséget látnak, az eladók alkalmazkodnak ehhez. Ilyenkor mindenki megmozdul, óriási erők kezdenek dolgozni azon, hogy alkalmazkodjanak egy általuk feltételezett magasabb árhoz. Ez önmagában viszi is fel az árat. A spekulánsok pedig súlyos extraprofit-milliárdokra tesznek szert – ismertette a miniszterelnök.
– Mi nem szavaztuk meg a szankciókat. Mi mentesítést kaptunk. Magyarország kiharcolta a kivételt. Ha nem tettük volna meg, az lenne ma a baj Magyarországon, hogy nincs energia
– mondta a kormányfő.
Orbán Viktor elmondta, amikor a brüsszeli bürokraták átvitték a szankciókat, tudták, hogy ebből egy felgyorsuló élelmiszerár-növekedés lesz, emellett pedig aszály is volt hazánkban, ezért vezették be az élelmiszerárstopot. A kormányfő úgy látja, van olyan, hogy hibáznak a döntéshozók, de ezek többségét szerinte ki lehet javítani. Ilyen a szankciókról szóló döntés is. A miniszterelnök szerint a szankciós politikát éppen ezért kell megváltoztatni, mert ha ezt nem érjük el, akkor beépül a gazdaságba az a felár, amit most fizetünk az energiáért.
181 ezer forintos támogatás a családoknak
– Nekem két dolgom van. Mindent megtegyek azért, hogy Magyarországon legyen energia. Azért lehet mindenki nyugodt, mert ha nem jönne gáz a vezetékeken, a magyar gazdaság úgy működne, mint most, mert Magyarország betárolt a gázból. A másik a családok és a vállalkozások védelme. A családok védelménél sok eszközt használunk. Van a rezsivédelem. Átlagosan egy család 181 ezer forintot kap – ismertette a miniszterelnök.
A jövő évi költségvetés kapcsán a kormányfő úgy fogalmazott: – Jelenleg szinte lehetetlen tervezni, ezért inkább óvatosabbak vagyunk. Októberben kifizetjük a béreket meg amit feltétlenül szükséges, majd a hónap végére feltehetően körvonalazódni fognak a költségvetési számok, de szerintem belül leszünk a vállalt hiány mértékén. A következő év viszont nehezebb lesz, így abban maradtunk, hogy a 2023-as költségvetési törvényt úgy hagyjuk, és december elején fogjuk végrehajtani azokat az változtatásokat, amit az energiaár-ingadozás megkövetel.
Lesz nyugdíjprémium
– A nyugdíjasok helyzete ugyanakkor a bizonytalanságok ellenére is egy fix pont
– rögzítette Orbán Viktor.
– Emlékezetes, 2010-ben kötöttünk egy megállapodást velük, hogy a polgári-nemzeti kormány garantálni fogja számukra a nyugdíjak értékének megvédését, sőt sikerült annyi pénzt előállítani, hogy a 13. havi nyugdíjat is adni tudtunk. Ezt becsületbeli ügynek is tekintem, tehát a nyugdíjasok meg fogják kapni a 13. havi nyugdíjat jövőre is. Emellett tartjuk az inflációkövető nyugdíjemelést, tehát ahogy az infláció emelkedik, aszerint emeljük a nyugdíjakat is. Ha látjuk előre, akkor már az év közepén emelni fogunk, ha pedig nem látható, vagy kisebb lesz, akkor novemberben lesz a korrekció – fogalmazott a kormányfő.
Mint mondta, van egy olyan szabály is, ha nemzetgazdasági szinten a növekedés meghaladja 3,5 százalékot, akkor az inflációkiegészítésen túl még a nyugdíjasok nyugdíjprémiumot is kapni fognak, és a nyugdíjszerű ellátásban részesülő 400 ezer ember is megkapja a nyugdíjprémiumot.
– Ezeket a döntéseket már meghoztuk
– részletezte a miniszterelnök.
Mások kottájából játszik a baloldal
A baloldal külföldi kampányfinanszírozásával kapcsolatban elmondta, nehéz együttműködni olyan emberekkel, akikről tudja, nem a saját kottájukból játszanak. Szerinte ezért hiba lenne, ha a kormány az ellenzékkel való együttműködésre alapozná a politikáját.
– Amerikából pénzelik őket. Aki fizet, az rendeli a nótát
– mondta a kormányfő.
A szívhangrendelettel kapcsolatban úgy vélekedett Orbán Viktor, szerinte az abortusszal kapcsolatos erőteljes vitákat nyugvópontra juttatta a rendelet. Úgy véli, ez egy olyan szabály, amellyel a magyar társadalom együtt tud élni. A miniszterelnök ellenez minden abortuszmódosítást, a mostani fenntartása mellett érvel.
– Ráadásul ez nem az az ügy, amivel most foglalkoznunk kell. Most szankció van, háború van, egekben vannak az energiaárak, itt van ez a dollárbaloldal a hátunkban. Ilyen körülmények között nem ezzel a kérdéssel kell foglalkozni. Ha foglalkoznánk vele, akkor is arra az álláspontra jutna a kormány, hogy nem módosítaná a törvényt
– zárta gondolatait a kormányfő.
Borítókép: Orbán Viktor (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher)