– A nemzetközi gyakorlatot áttekintve szokatlannak minősíthető a bírói testület két tagjának tárgyalása egy másik állam nagykövetével. Amerika alkotmányos alapelveivel is összeegyeztethetetlen, hogy más hatalmi ágak megpróbáljanak beleszólni a bírói igazságszolgáltatás működésébe, s hogy egy-egy konkrét ügyben az ő presszionálásukra szülessen hivatalos döntés – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász David Pressman tegnapi Twitter-üzenetére reagálva.
Az amerikai nagykövet bejegyzése arról tanúskodik, hogy a tisztviselő két magyar bíróval – Matusik Tamással és Vasvári Csabával, akik az Országos Bírósági Tanács (OBT) tagjai is – találkozott. A Tűzfalcsoport információi szerint az ügy bírósági körökben is megütközést keltett.
Forrásuk úgy értékelte az esetet, mint durva beavatkozást a magyar igazságszolgáltatásba.
Ifj. Lomnici Zoltán elmondta: a bírák etikai kódexe szerint a bíró az ítélkező tevékenysége során mindenféle befolyástól, nyomástól, fenyegetéstől és egyéb beavatkozástól mentesen kell hogy eljárjon. Továbbá a bírónak a munkája során annak látszatát is el kell kerülnie, hogy bárkinek kedvez, eljárása és döntése pártos vagy előítéleten alapul. A bírói függetlenségből fakadóan tehát a bírói szervezet arra jogosított testületei foglalhatnak állást arról, hogy az alaptörvény, a törvényi rendelkezések és az etikai szabályok fényében jogszerű találkozónak minősíthető-e az OBT két tagjának látogatása és tárgyalásai az Egyesült Államok budapesti nagykövetével.
Magyarország független, demokratikus állam
Az alkotmányjogász kifejtette: a mindenkori amerikai nagykövetnek tisztában kell lennie azzal, hogy az Egyesült Államok alkotmányos rendszerében az elnöki hatalom független az igazságszolgáltatástól. Mint részletezte,
az amerikai elnök csak kétféle módon befolyásolhatja a bírói hatalmi ágat: a szövetségi bírák és a legfelsőbb bíróság tagjainak kinevezésével, valamint kegyelmezési jogának gyakorlásával.
Az amerikai törvényhozás pedig csak kétféle módon láthat el igazságszolgáltatási feladatot: törvényszékek felállításával, valamint az elnök vád alá helyezésével. Ifj. Lomnici leszögezte: Magyarország független, demokratikus jogállam, amelyben a végrehajtó hatalom nem avatkozhat bele a független igazságszolgáltatás működésébe. A Századvég jogi szakértője ezen a ponton emlékeztetett: az amerikai külügyminisztérium előszeretettel kommentálja – hol több, hol kevesebb megalapozottsággal – a más országok bíróságai által hozott egyes döntéseket.