– Korábban a lakóingatlanokról és ötszázmilliós értékhatárról volt szó. Ezt úgy látszik, közben módosították, gazdasági társaságokra és egyéb nagy értékű ingatlanokra is kiterjesztették. Amiről most a városvezetők beszélnek, az tulajdonképpen értékalapú adó, ami eleve véleményes, de ki fogja megállapítani az értékeket, amelyek ráadásul állandóan változhatnak?
Az az elképzelés, hogy a tulajdonossal becsültetik fel, kezelhetetlen. Még az sem biztos, hogy a tulajdonost értékbecslésre kényszeríthetik. Ebből még sok-sok végeláthatatlan per keletkezhet
– reagált a Magyar Nemzetnek Tarlós István annak kapcsán, hogy a Fővárosi Közgyűlés szerdán elfogadta a fantomadóként is ismert új közterhet. A korábbi főpolgármester szerint az új adónem, amit a főváros vet ki, és most még csak a Margit-szigetre érvényes, számos kérdést nyitva hagy.
Mi lesz, ha csak a főváros veti ki az adót, és csak a Margit-szigetre?
Nyilván a két szállodára akarják kivetni, hacsak a főpolgármester nem akarja a saját létesítményeit is adóztatni. Mi lesz, ha egyik kerület majd kiveti, a másik nem? A Novotelnek például több kerületben van szállodája. Az egyikben fizetni fog, a másikban nem? Ez az adó ebben a formában nyilván nem állhat meg a szállodáknál. Mi lesz például az irodaházakkal, sportcentrumokkal, egyes éttermekkel, szórakoztató centrumokkal, plázákkal, bennük a térhatású mozikkal? Sok esetben a tényleges tulajdonos nagyon nehezen vagy egyáltalán nem kideríthető. Ilyen esetben mi a teendő? – fogalmazott meg több kérdést Tarlós István a most bevezetett új adónemmel kapcsolatban. A volt városvezető álláspontja szerint a mostani gazdasági helyzetben eleve a szállodák sarc típusú adóztatása is vitatható.
A jelenlegi szituáció nehezen értelmezhető, és aligha tűnik súlyos konfliktusok nélkül – de általában is – végrehajthatónak
– tette hozzá. Mint arról a Magyar Nemzet is beszámolt, a Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében jövő év januárjától adót vetnek ki az egymilliárd forintnál többet érő, magántulajdonú ingatlanokra a főváros kezelésében lévő Margit-szigeten. A kötelezettség alapja az építmény korrigált forgalmi értéke lesz, mértéke pedig két százalék.
A Karácsony Gergely főpolgármester által jegyzett javaslat is elismeri, hogy a szigeten található, „adótárgynak minősülő építmények” száma alacsony, a várható többletbevétel pedig nem lesz kiemelkedő.