Sok szó esett mostanában a baloldal tengerentúli finanszírozása kapcsán egy National Endowment for Democracy (NED) nevű szervezetről, amit 1983-ben hozott létre az Egyesült Államok kongresszusa, kétpárti támogatással, hogy segítsen lebontani a vasfüggönyt, s elterjeszteni a demokratikus értékeket a posztszovjet térségben – írja a Tűzfalcsoport.
Utóbb már körvonalazódik, hogy mindezt nem önzetlenül tette, és a gondosan befektetett dollárokból olyan klientúrát épített, amely hűen szolgálja a „liberális internacionálét”.
Részben ez a magyarázata annak, hogy a kormány bármit tesz, nem képes áttörni a nyugati üvegplafont, hiszen
a NED számára a több mint harminc éve felépített Demszky Gábor és Magyar Bálint, az új generáció tagjai közül pedig Krekó Péter és Scheiring Gábor testesíti meg a hiteles és mértékadó elemzőt, s jelentős támogatást nyújtanak nézeteik propagálásához
– olvasható a Tűzfalcsoport cikkében.
Nem vonultak vissza
2010-ben a volt SZDSZ-es főpolgármester, Demszky Gábor látszólag visszavonult, időnként adott egy-egy interjút, de a legtöbbet talán 70. születésnapja után, és azért foglalkozott vele a sajtó, mert tíz napra kórházba került.
A Wikipédia-oldala alapján ez nem meglepő, hiszen az ott említettek szerint 2011-ben, 58 évesen kedvezménnyel nyugdíjba vonult, aztán utazgatott kicsit, majd megállapodott Budapesten. A NED honlapján viszont, a szervezet partnerei és ösztöndíjasai között egészen mást írnak róla: „Miután visszavonult a politikától, visszatért a szociológiához, és a Woodrow Wilson Centerben, a Holland Institute for Advanced Study-ban és a Wissenschaftkolleg zu Berlinben töltötte idejét. Dr. Demszky ösztöndíjasként a kisebbségek integrációjával kapcsolatos amerikai és európai tapasztalatokat hasonlítja össze azzal a céllal, hogy ajánlásokat készítsen az európai roma közösségek társadalmi befogadásának és politikai részvételének erősítésére vonatkozóan.”
Ártalmatlannak tűnik a téma, a 2016-os NED-prezentációjáról – mely az Európai demokratikus deficit alcímet viselte – mégis kitiltották a kamerákat. A szervezet honlapján pedig csak egy rövid, ám beszédes összefoglaló jelent meg, mely szerint Kelet-Közép-Európában a cigányság emberi jogait tagadják, másodrendű állampolgárokként kezelik őket, és gyakran válnak a szervezett rasszista erőszak áldozataivá.
Mindezt akkor sikerült Demszkynek előadni, amikor Magyarország rég túl volt a Magyar Gárda és utódszervezetei feloszlatásán, a félelemkeltő vonulgatások betiltásán és egy sor, a romák felemelését, esélyegyenlőségének megteremtését célzó intézkedés meghozatalán.