Hazánk és az unió viszonyáról közölte: Magyarország sürgeti, hogy megkapja a befagyasztott pénzeket. Másrészről az uniós források a magyar hazai összterméknek csupán az 1,4 százalékát teszik ki, így nem a pénz a legfontosabb kérdés.
„Az Európai Unió nekünk – és úgy gondolom, hogy a legtöbb tagállamnak – azért fontos, mert önmagában mindegyikünk túl kicsi szereplő a globális gazdasági versenyben. Ezért nálunk soha nem is volt kérdés, hogy maradjunk-e az Európai Unióban” – jelentette ki a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy Brüsszel részben a feltételezett magyarországi korrupcióval indokolja a kifizetések zárolását, közölte: „valójában nem a korrupcióról van szó, hanem társadalompolitikai és kulturális kérdésekről. Mindenekelőtt arról, hogy mit tanítsanak az iskolákban főként a család és a nemek vonatkozásában. Az oktatási rendszer és a tananyag az európai szabályok szerint egyértelműen nemzetállami hatáskörbe tartozik. Ezért tehát az ilyen kérdésekbe történő beavatkozás támadás a nemzeti szuverenitásunk ellen” – hangsúlyozta.
Úgy értékelte, hogy a Magyarországgal folytatott uniós párbeszéd javul, példa erre az a kompromisszum, amire a múlt év decemberében jutottak a Magyarországnak felrótt jogállamisági problémákról szóló vitában. Az Európai Unió legalább részlegesen feloldotta a minket megillető forrásokat, amelyek nagy része azonban változatlanul zárolt. Ebben a kompromisszumban fontos szerepe volt a német kormánynak – emelte ki Gulyás Gergely.