Karácsony Gergely helyettese hozzátette: ki kellett fizetni a közösségi közlekedésben a pandémia alatti költségeket, a kieső bevételeket pótolni, abban nem segített az állam. − Ha valaki keresi, hol a pénz, itt megtalálja − fogalmazott a főpolgármester-helyettes.
Ismét beszélt arról, hogy mennyit növekedett az elmúlt években a szolidaritási hozzájárulás, és hogy a 19 százalékos kamatláb mellett nem olcsó finanszírozni a korábban felvett hiteleket sem.
Most miért perelünk? Azért, mert Budapest az egyetlen az országban, amely nettó finanszírozó: amit kap, annál többet kell fizetni szolidaritási hozzájárulásként. Ezt mi nem tartjuk törvényesnek
− állította Kiss Ambrus.
Mindezzel kapcsolatban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón úgy fogalmazott: a szolidaritási adó nem a kormányé, hanem a szegényebb településeké. A kormány ebből egyetlenegy fillért sem lát. Szerinte a Tarlós István előző főpolgármester által megtakarított pénzt a főváros elköltötte. Úgy látja, nem helyes, ha egy önkormányzat nem fizet adót. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a főváros 2023-as költségvetési rendelete szerint az iparűzésiadó-bevétele több mint 76 milliárd forinttal növekszik.
A háttérbeszélgetésen a főpolgármester-helyettes hangsúlyozta: véget értek az egyeztetések azzal a banki konzorciummal, amely fejlesztési hitelt ad a fővárosnak, s aminek az összege 16, 6 milliárd forint. Mint mondta, ha a közgyűlés megszavazza, már csak a kormány engedélye kell hozzá, hogy felvegyék azt. Szerinte ez is az úgynevezett túlélő program része. Hozzátette: ha megkapják, akkor le is tudják hívni, és a már leköltött pénzek visszapótlására is fel tudják használni.