Bay Zoltán holdradarkísérlete tekinthető az első magyar űrkutatási tevékenységnek, amikor 1946-ban radarhullámokat küldött a Holdra, amelyek onnan visszaverődtek – idézte fel a magyar űrtevékenység kezdeteit a Magyar Nemzetnek Almár Iván, a Magyar Asztronautikai Társaság (Mant) örökös, tiszteletbeli elnöke, a Nemzetközi Asztronautikai Akadémia tiszteletbeli tagja. A 91 éves tudós visszaemlékezése szerint 1955-ben, az egyik akkor ritkaságszámba menő nyugati szaklapban fedezte fel az Egyesült Államok bejelentését, amely szerint a világűrbe fognak bocsátani egy műszereket is magával vivő mesterséges holdat. – Ezt az elnevezést egyébként én alkottam meg – emlékezett a csillagász. Hozzáfűzte, a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség egyik kongresszusán a szovjet delegáció bejelentette, hogy ők is készülnek ilyen felbocsátásra az akkoriban esedékes nemzetközi geofizikai év idejére. Ennek hatására Almár Iván már telt ház előtt beszélt az Uránia moziban az űrhajózás tudományáról, jóval az első Szputnyik műhold felbocsátását megelőzve.
Megfigyelő állomások
– A forradalom évében, 1956-ban határozta el a kormány, hogy az űrkutatás annyira fontos ügy, amihez kellene egy híreket értékelő és a lehetőségekkel foglalkozó szakembergárda. Ekkor alakult meg az orvosokból, fizikusokból, meteorológusokból, mérnökökből és csillagászokból álló asztronautikai bizottság. A Szovjet Tudományos Akadémia ugyanis váratlanul küldött egy levelet a Magyar Tudományos Akadémiának, amelyben felkérték Magyarországot egy mesterséges holdat megfigyelő hálózat kialakítására, amihez negyven kis távcsövet is biztosítottak – emlékezett a csillagász,
aki a programmal kapcsolatban egy malőrt is megosztott: ugyan 1957 októberében a szovjetek felbocsátották a Szputnyik–1 műholdat, az általuk ígért távcsövek csak kicsivel később érkeztek meg.
A már a Föld körül keringő első mesterséges égitest első mérőhelyét a Svábhegyre telepítették, majd az első adatokat januárban telefonon bediktált, kódolt távirat formájában juttatták el Moszkvába.
– Csatlakoztak amatőr csillagászcsoportokhoz is, és ahol némi szaktudással párosuló lelkesedést tapasztaltak, ott hoztak létre vizuális Szputnyik-megfigyelőállomásokat, kiemelve Baját, Szombathelyt és Miskolcot. A méréshez az időpontot és az irányt kellett tudni, a távcső irányát eleinte csillagokhoz kötötték, az időt pedig egy közönséges ingaórához igazított stopperrel mérték tizedmásodperces pontossággal, amivel elégedetlenek voltak, és a honvédség segítette ki őket binokuláris távcsövekkel – elevenítette fel Almár Iván.