Kényelmes apartmanok, jól felszerelt konyhák, mosókonyha, tanulószoba, tornaszoba, játszószoba, valamint televízió, számítógép, illetve könyvek és játékok garmadájával felszerelt közösségi terek, amelyek mind-mind azt a célt szolgálják, hogy a csontvelő-átültetésen átesett, tartós orvosi felügyeletet igénylő gyerekek otthonos környezetben, mégis orvosaik közelében lábadozzanak. Ez a Szent László Kórház területén található Démétér Ház, amely már 2006 óta átmeneti otthonként szolgál a vidékről ide kerülő gyerekeknek, lehetővé téve azt, hogy szüleik mellett, tanulva és szórakozva gyógyulhassanak.
Negyven nap a steril dobozban
Mivel a csontvelő-átültetés egy hosszadalmas és bonyolult beavatkozás, ezért általánosságban egy-egy család száz napot, de akár egy évet is eltölt a Démétér Házban
– hívja fel a figyelmet lapunknak Sedlák Gabriella programigazgató. Ezt megelőzően azonban minden érintett gyereket a Szent László Kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztályán kezelnek, ahol egy hétnapos kondicionáló kezelés során a befogadó szervezet kóros vagy nem működő csontvelejét „kiradírozzák”, majd azt követően egészséges csontvelői őssejtekkel pótolják. Mivel az átültetést követő két-három hetes időszakban a régi csontvelő már nem, az új pedig még nem működik, így a betegeknek gyakorlatilag nincs immunrendszerük, azaz nagyon fogékonyak a fertőzésekre. Éppen ezért a kezelés ideje alatt, illetve a beültetés után, nagyjából 35-40 napot egy háromszor három méteres, úgynevezett steril boxban töltenek, ahová a látogatók – legyen az orvos, nővér, szülő, tanár – csak bemosakodva, maszkban és steril ruhában léphetnek be – magyarázza a szakember.