Az orosz–ukrán háború elől hazánkba menekülők helyzetének javítása vezérel a munkánkban
– fogalmazott lapunknak Pál Norbert, akit Orbán Viktor miniszterelnök május 16-tól az orosz–ukrán háború elől Magyarországra menekülő személyekért felelős kormánybiztossá nevezett ki. Az újonnan kinevezett tisztségviselőnek nem idegen a téma, mivel hat évig menekültügyi és külügyi területen dolgozott az Európai Parlamentben, a magyar közigazgatás területén is szerzett tapasztalatokat, illetve egy éve kabinetfőnökként dolgozik a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkárságán, ahol a munkája szerves részét képezte az Ukrajnából érkezettekkel kapcsolatos egyes koordinációs és döntés-előkészítői feladatok ellátása is.
Tűzszünet, majd béke kell
Jelenlegi megbízatásával kapcsolatban a kormánybiztos kiemelte: Magyarország elkötelezett a mielőbbi tűzszünet és béke mellett, az egész Kárpát-medencei magyarság érdeke, hogy a háború mihamarabb véget érjen.
Egy év távlatából azonban úgy tűnik, hogy a háború még hosszú ideig el fog húzódni, nagyon sokaknak érdeke ez a háború, erős a háborúpártiak hangja és ereje, még a hazai baloldalon is lehet ezeket érzékelni, ezért az egyes kormányzati feladatok szervezését is érdemes ehhez a kényszerű helyzethez igazítani. Ezzel összhangban az Ukrajnából Magyarországra érkezőkkel kapcsolatos kormányzati napi operatív feladatok szervezését is érdemes újragondolni, olyan struktúrát létrehozni, amely nem átmeneti jelleggel, hanem középtávon is reagál a háború és a nagyszámú menekült miatti kihívásokra
– mutatott rá.
Tartós megoldás kell
A kormánybiztos tájékoztatása szerint a háború kitörése óta több mint egymillió ukrajnai menekült lépett be Magyarország területére. Ami a nagyszámú menekülteket érintő ellátásokat illeti, a magyar hatóságok, társadalmi szervezetek minden területen kiemelkedően teljesítettek. – Magyarország a legnagyobb humanitárius műveletét hajtotta végre Ukrajna lakosságának és különösen a kárpátaljai magyar lakosság megsegítése érdekében. E tevékenységről a nemzetközi szereplők is egységesen elismerően nyilatkoznak. Hazánk, mint első biztonságos szomszédos ország, védelmet kínál minden háború elől menekülő személynek. Ez a humanitárius tevékenység továbbra is napi szinten zajlik: megerősített határőrizet, hatósági ügyintézés, szervezett vasúti személyszállítás, humanitárius tranzitpont a BOK-csarnokban, egészségügyi ellátás, együttműködés az önkormányzatokkal, társadalmi szervezetekkel a rászorulók elszállásolásában. Az ukrán gyermekek pedig részt vehetnek a magyar közoktatásban, külön magyarnyelv-órában részesülnek – sorolta Pál Norbert.