Hetente születhet egy Hiúz

Mindössze három év kellett ahhoz, hogy az első szerződés aláírásától a sorozatgyártás megkezdéséig jusson el Európa legkorszerűbb harcjárműgyártó és -fejlesztő üzeme Zalaegerszegen. A német Rheinmetall AG és a magyar állam kapcsolata túlmutat a Lynx-programon, a német hadiipari multi lőszergyárat, szoftverfejlesztő központot és a jövő mobilitását szolgáló alkatrészgyárat is épít Magyarországon.

2023. 08. 18. 11:30
Lynx honvédelem
Fotó: Kurucz Árpád
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar állam 2020. augusztus 16-án, három évvel ezelőtt írta alá a német Rheinmetall céggel a Lynx, vagy magyar nevén a Hiúz gyalogsági harcjárművek hazai gyártásáról szóló szerződést. Néhány héttel később, 2020. szeptember 9-én eldőlt, hogy a mintegy kétmilliárd eurós, közel nyolcszázmilliárd forintos program keretében 218 darab Lynx gyalogsági harcjárművel szerelik fel a Magyar Honvédséget amelyből 172 darabot Zalegerszegen, az északi ipari parkban, a ZalaZone járműipari tesztpálya és technológiai kutatóközpont mellett felépülő gyárban a Rheinmetall Hungary Zrt. gyárt le. 

A Magyar Honvédség még Németországban gyártott első Hiúzai egy haditechnikai kiállításon (Fotó: Lakatos Péter)

A német Rheinmetall harmincezer négyzetméteres gyárát negyvenhektáros területen, hatvanmilliárd forintos ráfordítással a zalai megyeszékhely történetének legnagyobb ipari beruházásaként építették fel egy év alatt. A beruházás jelentős hatással van Zalaegerszeg gazdaságára, szakképzésére és felsőoktatására, hiszen további beszállítók telepednek majd le, kutatás-fejlesztési és innovációs programok indulnak, továbbá 2023–2024-től évi közel egymilliárd forinttal emelkedik az önkormányzat adóbevétele.

A Zala vármegyei üzem több mint egyszerű gyártóhely, a gyártócsarnok mellett tesztlétesítmények lenyűgöző sorával büszkélkedhet, beleértve egy 

harcjármű-tesztpályát, valamint nagyméretű klíma- és anechoikus, azaz elektronikus berendezések tesztelésére szolgáló kamrákat. 

A létesítmény egyedülálló kutatás-fejlesztési központ is egyben, ami hozzájárul a rentábilis üzemeltetéshez.

A zalaegerszegi üzem épülete harmincezer négyzetméteres, az óriási csarnokot tesztpálya és speciális laborok egészítik ki (Fotó: Zalai Hírlap/Katona Tibor)

Az első, még Németországban készült Lynx harcjárművek 2022 őszén érkeztek Magyarországra, a korszerű gyalogsági harcjármű első állomáshelye a hódmezővásárhelyi 30. Kinizsi Pál Páncélozott Gyalogdandár lesz, ahol kiemelt, csúcsfizetéssel várja a honvédelmi vezetés a páncéloson szolgáló katonákat. A megrendelt Lynxekkel három lövészzászlóaljat kívánnak felszerelni.

A Rheinmetall tavaly októberi vállalati közleménye szerint a Magyar Honvédségnek hét változatban szállítanak majd Lynx harcjárműveket. Az alapváltozat gyalogsági harcjármű mellett lesz parancsnoki verzió, felderítő harcjármű, tüzérségi figyelő, 120 milliméteres aknavetőt hordozó, sebesültkihordó és kiképzőváltozat is.

A vállalat idén januári közleményéből kiderült, hogy elkezdődött az első Magyarországon készülő Lynx harcjármű gyártása a Rheinmetall zalaegerszegi telephelyén. A tervek szerint egy Lynx harjármű legyártáshoz, készre szereléséhez egy hétre lesz szükség, így egy műszakban a gyár évi 45-50 harcjármű gyártására lesz képes, és közvetlenül 500 embernek fog munkát adni, amit kiegészítenek még a letelepülő beszállító és szolgáltató cégek alkalmazottai.

A német hadiipari multi nem csak a zalaegerszegi üzemmel van jelen hazánkban, a Rheinmetall AG a jövőben 

gyalogsági harcjárművekhez, harckocsikhoz, tüzérségi eszközökhöz és ködgránátvetőkhöz fog lőszert szállítani Magyarországnak, 

amit nagyrészt a Várpalotán épülő új üzemében állít elő.

Lőszereket, járműveket, a jövő haditechnikáját gyártja Magyarországon a Rheinmetall (Fotó: Zalai Hírlap/Katona Tibor)

Mintegy négy négyzetkilométeren épül tavaly óta az új gyárkomplexum, ahol az első ütemben a Lynx gyalogsági harcjármű 30 milliméteres, majd a Leopard 2A7HU 120 milliméteres és végül a PzH 2000 HU önjáró löveg 155 milliméteres lőszereit fogják gyártani 2024-től. A komplexum öt év alatt épül ki teljesen. Nemcsak a gránátok, hanem a beléjük töltött, nagy robbanóerejű RDX gyártása is a várpalotai telepen valósul meg, amivel nagy arányban lehet csökkenteni Európa kitettségét a stratégiai fontosságú hadianyag területén.

Az újonnan alapított budapesti Rheinmetall Electronics Hungary Kft. a Rheinmetall Electronic Solutions divíziójának része, 

nagyszabású katonai és polgári projektekhez szükséges átfogó, csúcskategóriás szoftvermegoldások fejlesztésére és tesztelésére összpontosít.

Szegeden pedig a Rheinmetall civil tevékenységének részeként hidrogénmotor- és e-mobilitási alkatrészeket gyártó üzem létesül.

Borítókép: A leánykori nevén KF41 Lynx prototípusa a 2021-es kesckeméti nemzetközi repülőnapon és haditechnikai bemutatón (Fotó: Kurucz Árpád)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.