Megválaszolja valaki? Kik segítették a romagyilkosságokat?
Napra pontosan tizennégy évvel a romákat megölő banda utolsó gyilkossága után még mindig megválaszolatlan egy sor kérdés a 2008. július 21. és 2009. augusztus 3. közötti rasszista bűncselekményekkel kapcsolatban. Bár ennek a gyanúja többször felmerült, továbbra sem tudjuk, hogy volt-e köze a sorozatgyilkossághoz a magyar titkosszolgálatoknak, a napi politikának.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Cikkünkből megtudhatja:
Hol gyilkolt utoljára a debreceni halálbrigád?
Etnikai konfliktust akart kirobbantani valaki?
Valóban figyelmeztetett az FBI?
Kiknek állapították meg a politikai felelősségét a gyilkosságok miatt?
Tizennégy éve, 2009. augusztus 3-án ölték meg utolsó áldozatukat a romák elleni sorozatgyilkosság elkövetői, ám azóta sem tudjuk, kik voltak az értelmi szerzők, a felbujtók, ha voltak ilyenek egyáltalán. Bár ennek a gyanúja többször fölmerült, nem tudjuk, volt-e köze a magyar titkosszolgálatoknak a történtekhez, és volt-e köze a tragédiához a napi politikának.
Brutális öldöklés Kislétán
Mint ismert, 2009-ben ezen a napon, késő este a kislétai Bocskai utcai házában a gyermekét egyedül nevelő özvegy Balogh Mária és lánya, Pótor Tímea már alváshoz készülődtek, az ágyban feküdtek. Kiss Árpád, Kiss István és Pető Zsolt terepruhában a szántóföldek felől közelítette meg a kiválasztott épületet, miközben az őket odaszállító Csontos István Debrecen felé távozott a gépkocsijukkal. Ketten berúgták az épület ajtaját, berontottak, majd Pető Zsolt rálőtt az ajtókeretre egy Fabarm típusú dupla csövű, sörétes puskával.
A hálószobába is berontottak és többször rálőttek az ágyon fekvő anyára és lányára. Az édesanya azonnal meghalt, a lányát több találat is érte, maradandó egészségkárosodást szenvedett, de a támadást túlélte.
Még ugyanabban a hónapban, augusztus 21-én már minden készen állt a következő támadásra a Nógrád megyei Ipolytarnócon. A gyilkosok két nap múlva támadtak volna, amikor Debrecenben elkapták a három férfit, majd később a sofőrjüket, Csontos Istvánt is.
A házkutatásokon lefoglalt dokumentumok között voltak az alig félezer lakosú Ipolytarnócról készült műholdas és egyéb felvételek, amelyeken bejelölték a következő akció cigánytelepen kiszemelt helyszínét, és felírták a támadás tervezett dátumát is. A lefoglalt iratokból kiderült, hogy Erdőkertesen, Kisvárdán és Turán is akartak támadni.
A sorozatgyilkosság alatt kilenc helyszínen 78 lövés, 11 Molotov-koktélos támadás történt, összesen hat halálos áldozattal. A jogerős ítélet szerint a gyilkosságokat Kiss Árpád Sándor, testvére, Kiss István Zoltán és Pető Zsolt István követte el, amiért őket tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélték 2016-ban. Negyedik társuk, Csontos István, aki több helyszínre sofőrként szállította az elkövetőket, 13 év fegyházat kapott. Ő tavaly szabadult, miután teljes egészében letöltötte a büntetését.
Etnikai konfliktust akartak?
Az ítélet szerint az első támadást 2008. július 21-én Galgagyörkön követték el, amikor többször rálőttek két lakóházra. Kiss Árpád lapunknak adott interjújában elismerte, ők követték el a támadásokat.
Néhány éve még azt írta a fegyházból, amikor perújrafelvételt szeretett volna elérni: szerinte nem vizsgálták ki a titkosszolgálatok szerepét a történtekben.
„Az etnikai konfliktust, jóval a 2008. július 21. napon általuk elkövetett bűncselekményt megelőzően, a Magyar Gárdában hangadó – a Katonai Biztonsági Hivatallal együttműködő – egykori honvédtisztek, fedett ügynökök robbantották ki kormányzati utasításra, a Budapesthez közeli Galgagyörk községben. Ez a támadás provokáció volt a hatalom részéről” – állította a levelében.
Kiss Árpád a levelében gyanúba keverte az akkori politikai vezetést is. Közölte: „a szocialista párt a hatalmának megtartását célzó kétségbeesett törekvéseit egyre inkább az ébredő hungarizmus elleni heroikus és jogszerű fellépésként igyekezett beállítani a közvélemény előtt, a szavazói számára felajánlotta a rendteremtést. A konfliktus kiterjesztése a szocialista kormány politikai felelőssége. A kormányzat érdekeinek megfelelően az etnikai erőszak végletekig fokozása, az ellenzéki pártok lejáratása mellett, korlátozta a Jobbik Magyarországért Mozgalom előretörését. Az intézkedések ezt a koncepciót szolgálták.”
A perújítást elutasították, de annyit azért lehet tudni, hogy a titkosszolgálatoknak volt némi szerepük az ügyben. A támadások időszakában például a Nemzetbiztonsági Hivatal megfigyelte Kiss Istvánt.
A lehallgatott telefonbeszélgetései szerint feltűnő volt a lőfegyverek iránti fokozódó érdeklődése, ami a különböző paramilitáris csoportok radikalizálódásával hozhatók összefüggésbe. Kiss Árpád szerint a hatósági beavatkozás elmulasztása, majd Kiss István megfigyelésének felfüggesztése kormányzati utasításra történt, és nem volt véletlen. Nem tudjuk, hogy valóban így történt-e, vagy sem, de az tény, hogy a gyilkosok megfigyelését pont akkor állították le, amikor azok fegyvereket vásároltak.
Egyes hírek szerint a Katonai Biztonsági Hivatalhoz (katonai elhárításhoz) is befutottak Kiss István radikalizálódására mutató adatok, illetve az utcai zavargásokban vállalt szerepét feltáró jelentések. A polgári titkosszolgálatokat irányító miniszterhez tartozó szolgálatok pedig igen széles körű információkkal rendelkeztek Kiss Istvánról.
A FBI és a „biztonsági kapcsolat”
Az több mint érdekes, hogy a nyomozati ügyiratok szerint
az FBI budapesti kirendeltségének munkatársai – a megelőzést szem előtt tartva – óva intették a nyomozó hatóságot attól, hogy a sajtóban provokálják az etnikai indíttatású bűncselekmények elkövetőit.
A támadások kapcsán azonban sorra jelentek meg a bűncselekményeket direkt módon cigány családok vagy bűnözők egymás közötti leszámolásaként interpretáló hírek. Ugyanakkor többek, így Kiss Árpád szerint is az aktuális kormányérdek mentén a titkosszolgálatok elzárták a nyomozó hatóság elől a felderítéshez szükséges alapinformációkat, miközben már 2008. novembertől felmerül az eseményekbe történt közvetlen beavatkozás. Úgy tűnhetett kívülről, hogy a politikai felső vezetés mindvégig közömbös maradt a sértett társadalmi csoporttal szemben, és cinikusan tagadta a létező társadalmi problémákat.
Csontos Istvánról később kiderült, hogy a támadások idején még mindig kapcsolatban állt a Katonai Biztonsági Hivatallal, úgynevezett „biztonsági kapcsolat” lehetett, és a perben akkor némult meg, amikor kihallgatása során váratlanul megjelent a bíróságon Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök, a Demokratikus Koalíció elnöke.
Politikai felelősség és fegyelmik
Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága megállapította Szilvásy György és utódja, Ficsor Ádám nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító szocialista miniszterek felelősségét, valamint Laborc Sándorét, a Nemzetbiztonsági Hivatal (polgári elhárítás) volt főigazgatójáét.
Balajti László, a vizsgálat ideje alatt hivatalban lévő megbízott főigazgató lefokozásokról, visszaminősítésekről és nyugdíjazásokról adott ki parancsot az ügy kapcsán.
A bizottsági jelentést megküldték Kovács Tamás legfőbb ügyésznek is, ám ő nem kezdeményezett büntetőeljárásokat.
Borítókép: Az egyik vádlott (Forrás: Pesti Srácok/Horváth Péter Gyula)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.