„Új kormány kell, szociáldemokrata kormány kell, Dobrev Klára kormánya kell” – hangoztatta Gyurcsány Ferenc hét eleji parlamenti felszólalásában, dacára annak, hogy a Demokratikus Koalíció mindig is liberális irányultságú párt volt. Dobrev Klára pedig pénteki programbemutatóján következetesen szociáldemokrata irányváltásról beszélt. Arról, hogy hol találkozik Gyurcsány Ferenc, a DK és a szociáldemokrácia, hogy milyen stratégia állhat az új, szociáldemokrata szlogen mögött, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatóját kérdeztük.
Tóth Erik szerint szavak szintjén Gyurcsány Ferenc valóban hajlamos a modern szociáldemokrácia szótárából válogatni,
de politikai programja és a 2010 előtti kormányzása is azt mutatja, hogy a vér nem válik vízzé: inkább a szocialista, mintsem a demokrata irány áll hozzá közelebb, ezért a DK elnökének és a szociáldemokráciának távolról sincs közös metszéspontja.
– A volt kormányfő ahhoz mindig is értett, hogy miként terelje el valódi céljáról a figyelmet. Ráadásul mindezt végtelen populizmussal teszi: a „fizessenek a gazdagok”, az „álmodtunk egy jobb világot” szlogenek jól hangzó kifejezések, de önmagukban értelmezhetetlenek. Az pedig, hogy Gyurcsány Ferenc aggódik a szabadság hiánya miatt, sokak számára bicskanyitogató lehet, ő volt ugyanis az a miniszterelnök, aki 2006–2009 között mindent megtett azért, hogy Magyarország szuverenitása, így a döntési szabadsága a legnagyobb mértékben csökkenjen – fogalmazott Tóth Erik, emlékeztetve
az IMF-hitelfelvételre, az elköteleződésre a multik javára, az adókivetésekre és a magyar emberek mindennapi életének megnehezítésére mint Gyurcsány kormányzásának eredményeire.