A magyar jobboldal történelmi erővé vált és önálló korszak formálásába kezdett

A XXI. Század Intézet elemzése megállapítja, hogy a Fidesz már a 2010-es választás fölényes megnyerése előtt évekkel össznemzeti párttá növekedett.

Magyar Nemzet
2023. 09. 05. 12:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Az első szabad választások óta eltelt harminchárom esztendő egy teljes nemzedéknyi időt jelent, ami egyben a magyar demokrácia első emberöltője is. Ebben a bő három évtizedben két nagy korformáló áramlat érvényesült, mégpedig a távolabbi jövő meghatározásának igényével: egy globális-progresszív és egy nemzeti-konzervatív. Bár jobboldali pártok két alkalommal is képesek voltak kormányra kerülni, az első húsz évet mégis az előbbi hegemóniája határozta meg, a rákövetkező húszat viszont biztosan az utóbbi dominanciája fogja – fogalmazott Békés Márton, a XXI. Század Intézet igazgatója legújabb elemzésében.

Jelezte, a magyar demokrácia 33 éve úgy is olvasható, hogy összesen 21 éven keresztül volt hatalmon jobboldali kormány, ami az évek tekintetében kétharmados többséget jelent (63 százalék), de ha csak a Fidesz-vezette kormánykoalíciók éveit számoljuk, azaz összeadjuk az ezredfordulós polgári kormányt (1998–2002) és az immár tizenharmadik éve egyhuzamban való nemzeti kormányzást, akkor is abszolút időbeli többséget kapunk (51 százalék).

 

– Mindez azt jelenti, hogy a magyar jobboldal történelmi erővé vált és önálló korszak formálásába kezdett 

 

– húzta alá. 

Békés Márton közölte, hogy a Fidesz már a 2010-es választás fölényes megnyerése előtt évekkel össznemzeti párttá növekedett. Mint hangsúlyozta, eközben a magyarországi baloldal másfél évtizede elveszítette történelemformáló képességét. A két politikai blokk közötti mérleg a következő: 1990-től napjainkig jól felismerhető az a tendencia, hogy míg a baloldal fokozatosan széthullott, addig a jobboldal egyre csak egységesült.

A szakértő kiemelte, hogy az MSZP és az SZDSZ az első húsz évben egységes blokk maradt, s ha pártjaik időnként el-el távolodtak is egymástól, értelmiségük annál jobban közeledett. Ehhez képest 2010 óta fokozatos decentralizációt és kettészakadásokat látunk, amely folyamat vége a 2022-től tapasztalható történelmi töredezettség (a baloldali összefogásban részt vevő hat parlamenti pártnak összesen kilenc elnöke-társelnöke van). A jobboldal eközben pártpolitikailag egységesült, társadalompolitikailag szélesedett, és nem mellesleg saját szerves értelmiségi bázist teremtett.

 

– A mögöttünk hagyott tizenhárom év, amit politikai nyelven a nemzeti együttműködés rendszerének nevezünk, társadalmi feltételeit és átfogó jellegét tekintve minden joggal nevezhető nemzeti blokknak, hiszen fő célja az egész magyar társadalom nemzetként való integrálása. Ez biztosítja a történelmi léptékű nemzeti-konzervatív kormányzás kikezdhetetlen társadalmi és legitimációs alapját 

 

– rögzítette Békés Márton.

Hozzátette: a 2010-es és 2020-as években a magyar jobboldal az az egyetlen dinamikus-kreatív politikai alany, amely az ország múltját egybefogni, jelenét formálni és jövőjét alakítani képes.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Kurucz Árpád)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.