Kiderült az is, a szuverenitásvédelmi törvényjavaslatot ősszel fogják benyújtani, amelynek legfontosabb eleme, hogy ellehetetlenítsék, hogy a választáson jelöltet állító párt vagy szervezet külföldről támogatást kapjon.
Amerikai oldalról az ideológia határozza meg az együttműködést
– Magyarország azon célkitűzése nem változott, hogy az Egyesült Államokkal, mint fontos szövetségesével, a lehető legjobb viszonyt tartsa fenn – mondta Gulyás Gergely, hozzátéve: az ország területén működő amerikai cégek rengeteg embernek adnak munkát.
Gulyás Gergely szerint az amerikai kormány részéről van probléma, ugyanis a politika területén az ideológia határozza meg az együttműködés feltételeit. Mivel a magyar kormány ideológiailag mást vall, ezért az amerikai Demokrata Párt megnehezíti az együttműködést.
Gulyás Gergely elmondta, hogy több formája van Ukrajna támogatásának, Magyarország humanitárius úton teszi ezt.
De uniós forrást addig egy unión kívüli ország sem kaphat, amíg minden uniós tagállam meg nem kapta az azokat joggal megillető pénzeket.
– A Dunaferr megmentése miatt volt szükség a jogszabály módosításra – válaszolta egy konkrét jogszabálymódosítást vitató újságírói kérdésre a miniszter.
A környezetvédelmi bírságokat elkerülő jogszabálymódosításokkal a Dunaferrt akarják megmenteni. Ez azonban nem fog az akkumulátorgyárakra vonatkozni, csak a kohászatokra vonatkoznak a környezetvédelmi bírságok elkerülésének lehetősége. Erre a módosításra azért van szükség, hogy „a megmenthető legyen a Dunaferr”.
Jöhet a csok+, de még tart a javaslat véglegesítése
A kormány még nem döntött a csok+ végleges részleteiről, a kormány célja, hogy alacsony kamat mellett a legtöbb támogatáshoz tudjanak jutni az új otthonra vágyó, bővülés előtt álló családok.
A körvonalazódó új rendszer szerint nemcsak új ingatlant lehet majd venni az emelt összegű keretből, de még tart a javalslat véglegesítése, a kormány úgy fog dönteni, hogy 2024. január elsejétől hatályba léphessen az új otthonteremtési program.
– Hatósági áron nem lehet majd idén tűzifát vásárolni, de szociális tűzifaprogram lesz – jelezte előre Gulyás Gergely.
Az emelkedő hazai üzemanyagárakkal foglalkozik a kormány. Egyelőre nincs konkrét rendelkezés arról, hogy mikor vezetnék be újra az üzemanyagárstopot.
– Pikó András polgármester többszörös jogsértést követett el, a káptalanfüredi gyermektábor ügyében valótlanságot állított – jelezte újságírói kérdésre válaszolva Gulyás Gergely. Az ATV azt kérdezte a miniszterről, hogy mit gondol a Józsefvárosban dúló politikai háborúról. A miniszter értékelése szerint a korábbi, jobboldali önkormányzatnak volt arra terve, hogy komoly beruházást hoz létre gyermektáboroztatására, amelynek részeként teljesen felújít egy tábort.
– Erre összesen 3,2 milliárd forint állt volna rendelkezésre, a beruházás első üteme meg is valósult, amelyet követően a második ütemre maradt pénz, amiből viszont semmit nem valósított meg az időközben hivatalba lépő baloldali önkormányzat – vázolta a helyzetet Gulyás Gergely.
A miniszter ismertette: a félbehagyott projekt miatt a felújított táborrész lerohad, és a kerületben élő gyerekeknek nem biztosítja a táborozás lehetőségét a polgármester, aki emellett még hazugságokat is terjeszt. – 96 millió forintra vonatkozott a keretszerződés két magáncég között, amelyből 12 millió forintot fizettek ki – jelezte a Pikó András polgármester vádaskodásaiban szereplő összegekkel kapcsolatosan Gulyás Gergely.
Hálátlanok az ukránok
– A lengyel kormány szerintem úgy gondolja, hogy az ukrán kormány hálátlan – mondta egy másik kérdésre Gulyás. Hozzátette: a lengyelek minden támogatást megadtak az ukránoknak, még fegyvert is küldtek, és a legnagyobb hírvivői voltak a világban annak, hogy Ukrajnát mindennel, még fegyverekkel is segíteni kell. „Ezek után, amit kénytelenek elszenvedni, ha lengyel lennék, én is méltatlannak tartanám” – jegyezte meg.
Kérdésre válaszolva Gulyás Gergely úgy vélte, hogy a Balkán etnikai feszültségeiből sokszor támadt már fegyveres háború.
Koszovó esetében is szükséges maradhat a békefenntartók állomásoztatása hosszabb távon.
Gulyás kérdésre válaszolva elmondta, a kormány nem tervezi az euró bevezetését, mert megszüntetné az önálló monetáris politika lehetőségét. Jelenleg ezzel a kérdéssel nem foglalkozik a kormány. A kormány a svédek magatartásából arra következtet, hogy a NATO-csatlakozás nem igazán fontos nekik. A miniszter szerint a svédek mindent megtettek, hogy az alapvető bizalmat és tiszteletet lerombolják Magyarország irányából.
Gulyás Gergely megerősítette, hogy a jövő évi adósságot megterheli az inflációkövető állampapírhozamok kifizetése, de az a pozitívum, hogy ezeket az összegeket idehaza fizetik ki, magyaroknak.
A reptérről szóló tárgyalások jól állnak Gulyás szerint, s amint megállapodnak, beszámolnak róla. Mint mondta, „fogadhatnak rá”, hogy a reptér a magyar állam többségi tulajdonába kerül.
Orbán Viktor kínai látogatásával kapcsolatban Gulyás azt mondta, hogy hazánk számára a szabadkereskedelem jó dolog, és a lehető legkevesebb korlátra van szükség, mellesleg Európának is ez az érdeke.
Egy másik kérdésre elmondta, a kárpátaljai kormányzóval való együttműködés korrekt, de hogy szövetségi szinten hajlandók-e visszaállítani az ukránok a korábbi jogszabályokat, azt egyelőre nem tudja. Gulyás mérsékelten optimista az ügyben.
A kormány nem tartja elfogadhatónak, ha valahol a határon túli magyar településeken eltűnnek a magyar feliratok. A kérdés arra vonatkozott, hogy a Vajdaságban sokfelé állítólag leszedik az eddigi latin betűs településnevet jelző feliratokat.
Gulyás a Telex felvetésére válaszul elmondta: a legtöbb kormánytag többnyire készpénzzel fizet, ő is inkább a készpénzt preferálja, de szokott bankkártyát is használni. A kormány nem akarja, hogy a lakosságot teljes mértékben a kártyahasználatra ösztönözzék. A kormány monitorozza is, hogy egy adott döntés milyen hatással van erre a kérdéskörre, semmiképp nem akarják csökkenteni a készpénzhasználati lehetőségeket.
Borítókép: Gulyás Gergely Kormányinfót tart 2023. szeptember 28-án (Fotó: Origó/Polyák Attila)