Magyarországon fogják gyártani a Gidrán harcjárműveket

A Gidrán harcjármű összeszerelése már korábban is Magyarországon folyt, azonban hamarosan a hazai gyártás is be fog indulni Győrben, a Rába vállalatnál.

Forrás: MTI2023. 10. 31. 16:04
gidrán, honvédség Forrás: honvedelem.hu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A magyar haderőfejlesztés magabiztosan halad előre – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, miután aláírta a Gidrán páncélozott harcjármű magyarországi gyártásáról szóló egyetértési nyilatkozatot a Honvédelmi Minisztériumban. 

HETZMANN Béla; SZALAY-BOBROVNICZKY Kristóf; PALKOVICS László
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A létrejövő vegyesvállalat célja, hogy a Nurol Makina Gidrán páncélozott harcjárműveket gyártson Magyarország részére, a magyar honvédségnek. Az N7 holding Zrt. közreműködésével nem csupán gyártási illetve összeszerelési feladatokra kerül sor, hanem kutatás-fejlesztési illetve innovációs tevékenységek is folynak majd Magyarországon – hangzott el.    

SZALAY-BOBROVNICZKY Kristóf
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A magyar kormány már 2015-ban felismerte, hogy közeledik a „veszélyek kora”, és egyre komolyabb biztonsági kihívásokkal találja magát szembe a közép-európai régió – tette hozzá, majd rámutatott: 

ezért a magyar haderőt át kell fegyverezni, fel kell készíteni arra, hogy garantálni tudják a magyar emberek életének és vagyonának védelmét. 

A tárcavezető kifejtette: ezt a célt katonai értelemben úgy kell elérni, hogy függetlenek lehessünk a beszállítói kockázatoktól. Vagyis, komoly védelmi ipart kell építeni, mégpedig úgy, hogy az ne csupán a haderő, hanem a magyar gazdaság egészének fejlődését is szolgálja. Leszögezte, hogy ebben Magyarország stratégiai partnerként tekint Törökországra.

Gidrán harcjárművek (Forrás: Honvédelem.hu)

Utalt arra is, hogy a Gidrán harcjármű összeszerelése már korábban is folyt Magyarországon, a Nurol Makina által gyártott alapgépjárműre ugyanis Kaposváron integrálták a kiegészítő radar- és fegyverrendszereket. Ez a tevékenység továbbra is a Kaposváron marad – tette hozzá.

Mostantól azonban – magyarázta – magát a gépjárművet is Magyarországon fogják gyártani, méghozzá Győrben a Rába vállalatnál. Ezt „nagyon nagy előrelépésnek” nevezte Szalay-Bobrovniczky Kristóf,

ugyanis nem pusztán a magyar honvédség igényeit elégítenék ki ezzel, hanem egy exporttermék is születni fog.

A megállapodás új munkahelyeket teremt. Elhangzott, hogy legalább kétszáz új munkahely létesül a most aláírt megállapodás nyomán, valamint széles körű beszállítói hálózatot is bevonnak a gyártásba. A létrejött vegyesvállalatot Gidrán névre keresztelik – jelentette be a miniszter, hozzátéve: a gidrán egy ősi magyar lófajta, amit a huszárok jó küzdőképessége miatt használtak.

HETZMANN Béla; SZALAY-BOBROVNICZKY Kristóf; PALKOVICS László
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A megállapodást a Nurol Makina török hadiipari vállalat vezérigazgatója, Engin Ufuk Aykol, a Nurol Makina Hungary Kft. vezérigazgatója, Mehmet Atak, valamint az N7 Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Holding Zrt. vezérigazgatója, Palkovics László és a Rába Autóipari Holding Nyrt. vezérigazgatója, Hetzmann Béla szignálta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében.

Borítókép: Gyakorlatozó Gidrán harcjármű (Forrás: Honvédelem.hu)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.