Az Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felidézte, az afrikai sertéspestis (ASP) idén nyáron jelent meg Horvátországban, ahol a fertőzött állatok száma meghaladta a húszezret. A járvány kezdetben Horvátország Szerbiával és Bosznia-Hercegovinával határos területeit érintette, majd robbanásszerűen elterjedt. Október közepén pedig már Eszék-Baranya megyében is azonosították a vírust.
Annak érdekében, hogy minimalizálják a betegség behurcolásának kockázatát, a magyar állategészségügyi hatóság továbbra is fenntartja a megerősített járványvédelmi intézkedéseket.
Bár a nyári élénk turisztikai forgalom csökkent, a Horvátországba látogató magyar lakosság részéről továbbra is elengedhetetlen a fokozott óvatosság. A Nébih kéri az érintett utazókat, hogy ne hozzanak haza sertéseredetű húskészítményeket, és kiemelten ügyeljenek arra is, hogy az élelmiszer-hulladékot kizárólag a vadállománytól védett, megfelelően kialakított hulladékgyűjtőkbe dobják ki
– hívták fel a figyelmet, kiemelve, hogy a romló járványhelyzet miatt fontos, hogy a sertéstartók már a közepes kockázatú déli vármegyékben is betartsák a kiemelt járványvédelmi intézkedéseket. Ebben a Nébih honlapjáról letölthető jó sertéstartási gyakorlat nyújt segítséget, amelyben többek között arról írnak:
csak az állatok tulajdonosa vagy gondozója járhat be rendszeresen az állatok tartására szolgáló gazdasági udvarba.
Az állatok gondozásakor pedig elkülönített munkaruhát és lábbelit kell használni. A gazdasági udvarba, illetve a sertések közelébe csak kéz- és lábfertőtlenítő használatát követően lehet szabadon be- és kilépni. Nem árt, ha idegenek, így a szomszéd sem megy az állatok közelébe, ha mégis, fontos, hogy azt dokumentáljuk. A járműforgalmat pedig csak kerék- és járműfertőtlenítés után engedjék be be a sertéstartó gazdasági udvarrészbe.
Ezenfelül a Nébih ASP tematikus oldalán további hasznos információk olvashatók a horvát származású élősertés és a sertéseredetű termékek megfelelő származásáról, valamint a horvátországi korlátozás alatt álló területek alakulásáról.
Az afrikai sertéspestis semmilyen kockázatot nem jelent az ember egészségére, csak a vaddisznókat és a házi sertéseket betegíti meg, ugyanakkor a gazdaságban komoly károkat okoz.
– Fontos tudni, hogy az afrikai sertéspestis megjelenése rendkívül komoly gazdasági kárral jár. Az elmúlt évek kiemelkedő állategészségügyi sikere, hogy a magyar házisertés-állományt sikerült megvédeni a betegségtől, valamint a vadállományban is nagymértékben lelassult a vírus terjedésének üteme. Az utazók, kirándulók, rokonlátogatásra utazók egyaránt Magyarország állatállományának védelmét szolgálják a hatóság javaslatainak betartásával – közölte a Nébih.