„Már megint Orbán Viktortól lehet hangos az EU-csúcs”, „Orbán a garancia, hogy éjszakába nyúlik az EU-csúcs” – ilyen és ehhez hasonló szalagcímekkel jelentek meg véleménycikkek a balliberális sajtóban az uniós csúcsot megelőzően – hívta fel a figyelmet legújabb videóelemzésében Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint mindez jól mutatja, hogy minden ellentétes állítással szemben Orbán Viktor meghatározó európai politikus, figyelnek a szavára és nem lehet megkerülni az uniós döntéshozatalban.
– Ezt jelzi az is, hogy múlt héten Emmanuel Macron francia elnök is Párizsba hívta, hogy az uniós csúcs témáiról egyeztessenek. Magyarországnak világos nemzeti érdekei vannak, amely mellett az uniós viták során mindvégig kiállt a magyar kormányfő: hazánk meg akarja kapni a neki jogosan járó uniós forrásokat, nem támogatja Ukrajna gyorsított felvételét az Európai Unióba és nem akarja tovább finanszírozni a háborút
– összegezte az elemző.
Hozzátette: ezek a témák meghatározóak voltak a mostani uniós csúcson és a kormányfő komoly eredményeket ért el. A magyar kormányfő a csatlakozási tárgyalásokat illetően egyedül maradt a tárgyalóasztalnál, így a döntésben nem vett részt, a magyar álláspontot ugyanakkor nem adta fel. A csatlakozási tárgyalást ráadásul a nemzeti parlament bármikor blokkolhatja, annak kimenetele teljesen bizonytalan, évtizedekig is elhúzódhat. Deák Dániel szerint ugyanakkor
komoly eredmény, hogy az extra ukrán pénzek ügyében sikeresen vétózott a magyar kormányfő, illetve még az uniós csúcs kezdete előtt 10,2 milliárd eurónyi forrás felszabadítását jelentette be az Európai Bizottság, ezt Magyarország már biztosan megkapja, ez azonban még mindig 22 milliárddal kevesebb, mint ami hazánknak jár, így további küzdelem várható Brüsszelben.
Beszélt arról is, hogy Orbán Balázs politikai igazgató egy interjúban felvetette, hogy az ukrán támogatásokhoz csak akkor járul hozzá Magyarország, ha hazánk minden egyes eurócentet megkap a nekijáró uniós pénzekből. Az elemző szerint ez egy logikus követelés, ugyanis miként lenne elvárható, hogy többletbefizetéssel járuljon hozzá Magyarország az uniós költségvetéshez úgy, hogy ha egyébként a neki jogosan járó összegeket sem kapja meg.