– Egész évben sokan az ünnepekre várnak, hogy finom falatokkal kényeztessék magukat és a vendégeket, mert a karácsony egy igazi családi ünnepnek számít – mondta Simonyi Gábor főorvos, a Magyar Obezitológiai és Mozgásterápiás Társaság (Momot) főtitkára. Mint hangsúlyozta, ilyenkor mindent lehet enni, csak mértékkel, bár a mérték jóval kevesebb annál, mint amit a legtöbben elgondolnak. – Meg lehet enni a finom töltött káposztát, egy kevés csülköt, a halászlevet, a húslevest vagy a bejglit, mértékkel fogyasztva nem lesz probléma. Egy háziasszony sem szeretne a család és a vendégek előtt leégni azzal, hogy nincsen terülj-terülj asztalkám, ez az egyik oka annak, hogy ilyen sokat eszünk ünnepek alatt – vélekedett.
A magyar a negyedik legelhízottabb nemzet
A Momot főtitkára ismertette: a legutóbbi felmérés szerint Magyarország a negyedik legelhízottabb nemzet Európában Nagy-Britannia, Málta és a dobogóra felkerült Horvátország mögött, ám ez nem azt jelenti, hogy a magyar nemzet lefogyott volna, hanem a többiek híztak fölénk. A hazai felmérések azt mutatják, hogy az elmúlt húsz-harminc évben a felnőttkori elhízás gyakorisága több mint megduplázódott.
A felnőtt népesség 34 százaléka elhízott, ugyanennyi a túlsúlyos, tehát a normál súlyúak vannak kisebbségben
– mutatott rá.
A gyermekkori elhízás okai
Simonyi Gábor sajnálatosan figyelemre méltónak nevezte a gyermekkori elhízás gyakoriságának az évenkénti 4,2 százalékos növekedését. Ezt a megdöbbentő adatot Elhízástudományi Világszövetség (WOF) tette nemrég közzé.
– Az elhízott gyermekek többnyire felnőttként is kövérek lesznek.
Amikor általános iskolába jártam, egy harmincfős létszámú osztályban egy gyerek volt elhízott, most ez az arány öt-tíz közöttire romlott, tehát óriási a növekedés – magyarázta a főtitkár.
Ennek okai közé sorolható az, hogy könnyen elérhetővé váltak a gyorsételek, amelyekkel gyorsan sok-sok kalóriát tudunk a szervezetbe vinni. Ilyenek például a reklámokban látható, éhséget gyorsan csillapító csokoládék, amelyek mintegy háromszáz kalóriányi energiát tartalmaznak, és legnagyobb részük cukorból, illetve nagy energiadenzitású magvakból áll. Emellett a főorvos szerint a gyermekkori elhízás kialakulásában nem kerülhető meg a szülők felelőssége. – Sok családban arra nevelik a gyerekeket, hogy ne hagyjanak a tányéron semmit, még akkor sem, ha a csemete esetleg már nem szeretne többet enni, mert jóllakott. Van egy olyan sajátosan magyar kényszer, hogy akkor szép az étkezés, ha mindent megettünk, annak ellenére, hogy az utolsó tíz falatot már nem biztos, hogy kívánja a gyerek. Az adag mértéke is nagyon fontos: a gyorsételekben egy adagban a kalóriamennyiség szinte megduplázódott az elmúlt évtizedekben – mondta.