Amióta a kormány terve nyilvánossá vált azt illetően, hogy külföldről toboroznának munkaerőt Magyarországra, azóta az ellenzékben szitokszóvá vált a „vendégmunkás” kifejezés. Ismert: a kabinet olyan munkahelyekre hozna be ideiglenesen, szigorú szabályok szerint munkaerőt, amelyeken magyarokat már nem tudnak alkalmazni.
A migrációt pártoló ellenzék korábban tudott volna támogatni egy ilyen javaslatot, legalábbis ez derül ki egykori nyilatkozataikból. Az MSZP-s Vajda Zoltán például 2015-ben még így fogalmazott:
Én úgy látom, hogy alapvetően két strukturális baj van a magyar nyugdíjrendszerrel. Az első az az, hogy kevés a bevándorló. Azon belül is kevés az a bevándorló – hogy is mondják? –, a gazdasági bevándorló, aki egy jobb élet reményében jönne Magyarországra, hogy itt, mondjuk, foglalkoztatott legyen, és járulékot fizessen, vagy akár vállalkozó legyen, esetleg másoknak is adna munkát, akik szintén járulékot fizetnének, és ezért egyre kevesebben fizetnek Magyarországon járulékot.
De maga Gyurcsány Ferenc is úgy fogalmazott, hogy szerinte jobban kell félni a kutyapiszoktól, mint a terroristáktól, és többször is kimondta, hogy be kell fogadni a migránsokat:
„Magyarország igenis, nemcsak képes befogadni messziről jött embereket, de jól is jár, jól is járna nagyon sokakkal.”
Ehhez képest a minap már Szaniszló Sándor, a gyurcsányista DK fővárosi közgyűlési frakcióvezetője kérte arra Budapest vezetését, hogy az önkormányzati cégeknél ne alkalmazzanak vendégmunkásokat. Az elutasító álláspont különösen annak fényében visszatetsző, hogy korábban az illegális migránsok nagyszámú befogadása mellett kampányolt az ellenzék. Rendkívül furcsa, hogy a legálisan érkezőket elutasítanák, az embercsempészek segítségével bejutott bizonytalan hátterű migránsokat pedig előszerettel fogadnák be.