– Azért akarja megtörni a magyar kormányt az Európai Uniót uraló, s magát az egyedüli sikeres irányzatként feltüntető liberális fősodor, mert Magyarország példája bizonyítja, hogy egy konzervatív, patrióta, nemzeti alapon álló vezetés is nagy eredményeket érhet el – mutatott rá Monoron a külügyminiszter.
Szijjártó Péter szerint ez az a kombináció, ami bizonyíték arra, hogy nem mondanak igazat. – Ezért nekik ellenérdekük, hogy mi legyünk – fogalmazott.
Épp ezért mindent el fognak követni az elkövetkezendő időszakban azért, hogy minket letakarítsanak. És ahhoz, hogy ellen tudjunk állni a szuverenitásunkat érő támadásoknak, arra van szükségünk, hogy a legszélesebb bázisra tudjunk hivatkozni
– mutatott rá a tárcavezető, majd aláhúzta:
a nemzeti konzultációnál erősebb érv nincsen, mert az emberek akaratánál erősebb érv politikai vitában nem létezik.
A politikus arra kéri az embereket, hogy a „lehető legtöbb érvet adják a kormány kezébe”, és minél többen vegyenek részt a nemzeti konzultációban. – Egészen egyszerűen annál erősebbek lesznek az érveink a szuverenitásunkért vívott küzdelemben – jelentette ki.
Szijjártó Péter úgy vélte, ha nem tartjuk fenn Magyarország szuverenitását, akkor most a jelenleginél sokkal nehezebb, sokkal sötétebb és sokkal rosszabb helyzet lenne. Ahhoz, hogy Magyarország sikeres legyen, ahhoz meg kell tartani a szuverenitását – tette hozzá.
Minden korábbinál magasabb a terrorveszély
A tárcavezető beszédében leszögezte: a legerősebb legitimációjú külpolitikával ma Magyarország rendelkezik Európában, miután a kormánypártok tavaly rekordarányú győzelmet arattak a választáson, amelyet ráadásul leginkább külpolitikai témák határoztak meg.
Ennek a szuverén külpolitikának pedig különösen nagy a jelentősége a jelenlegi nehézségek közepette, amikor a globális biztonság a legrosszabb formájában van a hidegháború lezárulta óta, hiszen mintegy harminc országban zajlik fegyveres konfliktus, és a terrorveszély is minden korábbinál magasabb – fejtette ki. A politikus kiemelte:
ilyen turbulens körülmények mellett rendkívüli nyomás nehezedik a kisebb országokra, akiktől a nagyobbak azt várják, hogy úgy cselekedjenek, ahogy ők kívánják, de a kormány ennek dacára is fenntartotta, sőt sikerre vitte szuverén és magyar politikáját.
Példákat is sorolt ezen külpolitikai sikerek alátámasztására, mindenekelőtt azt említve, hogy hazánknak sikerült kimaradnia a szomszédban dúló háborúból, illetve tartózkodnia minden olyan lépéstől, amely eszkalációhoz vezethetett volna vagy veszélybe sodorhatta volna akár egyetlen ember életét is.
Kijelentette: az európai stratégia kudarcot vallott, nem került közelebb a konfliktus vége, csak a kontinens gazdaságának okoztak súlyos károkat, ráadásul ezt a vezetés másfél év után sem hajlandó beismerni, mert annak politikai következményei lennének.
És mivel nyilvánvalóan ezt nem akarják, meg akarják tartani a pozícióikat, ezért nem is ismerik be ezen stratégia hibáit
– közölte, majd aláhúzta: B-tervre van szükség, elszigetelés helyett a béketeremtésre fókuszálva.