A Numbeo árösszehasonlító portál internetes adatbázisa szerint 2024 elején Európában a svájci Zürichben volt a legdrágább a megélhetés. A Numbeo-index a fogyasztási cikkek, például az élelmiszerek, az éttermek, a közlekedés, a háztartási energia, a közszolgáltatások árát összegzi és hasonlítja össze. Az egyes városok adatait ezután a New York-i költségekhez arányítja, amit száznak vesz. Tehát egy 120-as megélhetési indexű városban az élet mintegy húsz százalékkal drágább, mint New Yorkban (a bérleti díj nélkül).
Zürich után a második helyen a szintén svájci Genf szerepel. A harmadik helyen pedig az izlandi főváros, Reykjavík áll. A legdrágább városok jellemzően Nyugat-Európában találhatók, míg a kontinens keleti felében az olcsóbbak.
Kelet-Európában Pozsonyban a legdrágább az élet, a lengyel fővárosban, Varsóban néhány százalékkal olcsóbb (46,2) a megélhetés, mint Budapesten.
Az európai országok átlagos megélhetési költségeit tekintve Magyarország a 30. legolcsóbb országnak számít. Itt is Svájc áll az első helyen (114,3), Ausztria pedig drágább hely (67,3), mint Németország (63,5) vagy Svédország (62,5). Az éttermi árakról szintén elmondható, hogy ez a sorrend,
az osztrák árak például 22 százalékkal magasabbak, mint a magyarországiak.
S ha egy magyar vendég tér be ebédelni egy svájci étterembe, akkor arra kell készülnie, hogy az itthoni áraknál háromszor többet kell fizetnie – írja a Ripost.