Jön a sarkvidéki hideg, havazással és ónos esővel érkezik a tél

Az enyhe, tavaszias időt hirtelen váltja a zord tél, ami sokak szervezetét megterhelheti – figyelmeztetett a HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. 01. 04. 14:27
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Északkelet-Európában felgyülemlett hideg, sarkvidéki levegő a hét végén nagy lendülettel megindul dél felé, és elárasztja a Kárpát-medencét.

Jövő héten így kemény éjszakai fagyokra van kilátás, és a nappalok is csípősek lesznek.

Egyelőre bizonytalan, hogy az érkező hideg levegő mennyire kerül átfedésbe a Magyarországtól délnyugatra kialakuló mediterrán ciklon csapadékzónájával.

Szombaton többfelé eső várható, vasárnap viszont már egyre inkább a ciklon hátoldalára kerülünk, a hideg levegő megérkezésével pedig bekövetkezik a halmazállapot-váltás.

Mindeközben azonban szűnik a csapadék, így korai lenne még hómennyiségről beszélni.

A havazást átmeneti jelleggel ónos eső, fagyott eső is megelőzheti, sőt a korábban még eső formájában lehullott csapadék is lefagyhat, így igazi téli útviszonyokra kell számítani.

 

A fordulat mentheti meg az idei termést

A jövő héten várható hideg, száraz idő menti meg a vízben álló vetést a nagyobb kártól – derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. agrometeorológiai elemzéséből. A múlt év utolsó napján és az új év első napjaiban sokfelé esett. Az elmúlt egy hét csapadékösszege a Dunántúl nyugati felén és az északkeleti országrészben 5–15 milliméter között, míg máshol 1–5 milliméter között alakult.

Az elmúlt harminc nap csapadékmennyisége országszerte meghaladja a sokéves átlagot,

a Dunántúlon sokfelé több mint kétszerese esett az ilyenkor szokásos mennyiségnek. A talajok felső egyméteres rétege továbbra is telített vagy telítettség-közeli állapotban van, a még mélyebb rétegekbe is jut a vízből, ami az év további részére kedvező kilátást jelent. A belvízzel elöntött területek nagysága azonban tovább nőtt, főleg az Alföldön és a Kisalföldön vannak több mint egy hónapja belvízfoltok.

A hőmérséklet az elmúlt tíz napban jelentősen, 5–8 fokkal magasabban alakult a sokéves átlagnál. Gyenge fagyok éjszakánként többször is előfordultak, de a napi középhőmérséklet jellemzően plusz 4 fok fölött alakult, és az elmúlt tíz nap átlaghőmérséklete is 4–7 fok közöttinek adódott, számottevő talajfagy továbbra sem alakult ki.

A december végi árhullámok jelentősebb kár nélkül levonultak, de a belvízborítás számottevően nem csökkent, és a karácsony óta jellemző 4–5 fok fölötti napi középhőmérsékletek mellett az őszi vetésekben már károk keletkeznek. Így a jövő héten várható hideg, száraz idő éppen időben érkezik a nagyobb károk elkerüléséhez.

A folytatásban szombaton még esőre van kilátás, majd vasárnap csökkenő csapadékhajlam mellett északnyugat felől egyre többfelé vált át a halmazállapot átmenetileg

fagyott esőbe, ónos esőbe, majd havazásba,

de számottevő hótakaró legfeljebb a Dunántúl nyugati és déli tájain alakulhat ki.

A jövő hét nagy részében jellemzően napos, száraz idő várható. Vasárnap reggeltől erős, viharos északi, északkeleti szél kíséretében

jelentős lehűlés kezdődik,

hétfőtől éjszakánként egyre többfelé mínusz 10 fok közelébe, a hét közepétől az alá hűl a levegő, és napközben sem emelkedik fagypont fölé a hőmérséklet.

 

Ítéletidő Európában

Európa északi részén, Skandináviában a hét közepén a rendkívüli hideg és hóviharok akadályozták a közlekedést. Több helyen bezárták az iskolákat is, míg délebbre a viharos időjárásnak halálos áldozata is volt.

A skandináv térségben szerdán már második napja süllyedt a hőmérséklet mínusz 40 fok alá. Kvikkjokkban, a svédországi Lappföldön mínusz 43,6 fokot mértek, ami a TT svéd hírügynökség közlése szerint az országban 25 éve a legalacsonyabb januári hőmérséklet.

A Svédország déli részén haladó E22-es főútvonalon szerdán több mint ezer jármű akadt el a hó miatt. A bajba jutott autósoknak és kamionosoknak még csütörtökön is a svéd hadsereg szállított élelmet és vizet.

A havazás szerdán reggeltől bénította meg a közlekedést az E22-es úton mindkét irányban Horby és Kristianstad között. A hókotrók szerda este álltak munkába ezen a szakaszon, és a rendőrség, valamint a mentőmunkások egész éjjel dolgoztak azon, hogy a hó fogságába esett több száz autó utasai kiszabadulhassanak.

Az autók zömét csütörtök reggelre sikerült kiszabadítani, de a kamionok még vesztegelnek. A rendőrség közlése szerint az időjárás javul ugyan, de az utat pénteken reggel nyolc óránál hamarabb nem tudják megnyitni.

Az extrém hideg, havazás és erős szél az egész északi régióban fennakadásokat okozott a közlekedésben, több hidat lezártak, és egyes vonatokat és kompjáratokat is leállítottak. A rendkívüli időjárás miatt számos iskolát is bezártak Skandináviában.

A dán rendőrség az autóval közlekedőket arra szólította fel, hogy a zord időjárási körülmények miatt lehetőleg ne induljanak útnak.

A Szibériából és a sarkvidékről betört hideg Oroszország nyugati részét is elérte, Moszkvában és más régiókban a hőmérséklet mínusz 30 fokig süllyedt, a január elejei átlagos hőmérsékletnél jóval mélyebbre.

A moszkvai és szentpétervári hatóságok magasabb fokú riasztást adtak ki, és az extrém időjárás lehetséges egészségügyi következményeire figyelmeztették a lakosságot.

Európa délebbre fekvő régióiban a csapadékos, szeles időjárás okozott gondokat.

Nagy-Britanniában, Kemble közelében egy kidőlt fa egy sofőr halálát okozta kedden. A Henk nevű vihar áramkimaradásokat, szállítási fennakadásokat, és egyéb károkat okozott Nagy-Britannia-szerte. Northamptonban a Nene folyó áradása miatt számos lakóhajón és lakókocsiban élő embert evakuáltak.
A legerősebb, óránként 151 kilométeres, orkánerejű szelet Wright szigetéről jelentették.

Hollandiában a helyi hatóságok szerint egy 75 éves, kerékpárjáról leesett ember halálát szintén az erős szél okozhatta.

Az áradó Maas folyó miatt Maastrichtban több lakóhajó tulajdonosát elővigyázatosságból kiköltöztették.

Franciaország északi részén vasárnap óta tartanak a heves esőzések, amelyek miatt mintegy kétszáz embert kellett evakuálni, és a helyi hatóságok szerint tízezer háztartásban nincs áram. Több száz ember dolgozik az emberek mentésén, ideiglenes evakuálásán és az utak megtisztításán, és Csehországból, Szlovákiából, valamint Hollandiából is érkeztek felszerelések és erősítés az érintett térségekbe. A francia meteorológiai szolgálat csütörtökre is figyelmeztetést adott ki az ország északi részeire, ahol további heves esőzés és akár óránkénti 100 kilométeres szél is várható.

Németország egyes régióiban szintén az áradások okoznak gondokat, a legsúlyosabban Alsó-Szászországot érinti a szélsőséges időjárás.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.