Fekete-Győr András figyelmébe: a füstbomba nem játék + videó

A Momentum volt elnökét, Fekete-Győr Andrást másodfokon egy év börtönbüntetésre ítélték, amiért füstbombát dobott egy rendőrre. Kevéssé közismert, de ezek az eszközök nem veszélytelenek: irritálhatják a légzőrendszer egyes részeit, kémiai összetételüktől függően pedig akár egészségkárosító hatású füstöt is kibocsáthatnak magukból, amely rövid és hosszú távú problémák kialakulásához is vezethet.

2024. 02. 13. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték Fekete-Győr Andrást – számolt be róla a Magyar Nemzet is. Másodfokon egy év börtönbüntetésre ítélték a Momentum korábbi elnökét, amiért a 2018-as demonstráción füstgránáttal dobálózott. A büntetést a bíróság két év próbaidőre felfüggesztette.

Bár Fekete-Győr András szerint ő csupán a véleménynyilvánítás szabadságával élt, amikor részt vett a tüntetésen, de fontos észben tartani, hogy továbbra is hivatalos személy elleni erőszaknak számít a feladatukat ellátó rendőrök felé füstgránátot dobni. Nem véletlenül.

Lapunk megkeresésére Nagy László Tibor jogász, az Országos Kriminológiai Intézet osztályvezető elmondta:

„Minden pirotechnikai eszköznek, így a füstbomba működésének is az az alapja, hogy kemikáliákat alakít égési melléktermékké, így gázt, hőt, fényt vagy hangot, illetve ezek kombinációját hozva létre. A füstbomba által generált füst tartalmaz nem fém és fém-oxidokat, egyes változatok fémsókat is, amelyek a legtöbbször nem kifejezetten ártalmas anyagok, de előfordulhat olyan eset, hogy súlyosbítják a meglévő légúti problémákat, ha az ezt belélegző ember ilyennel rendelkezik. Esetükben kiválthatnak akut és krónikus mellékhatásokat is. Ezek az eszközök semmi esetre sem szolgálnak arra, hogy másokhoz vágjuk, illetve más személyekre irányítsuk őket. Arról nem is beszélve, hogy egy rendezvényen, a tömegben lehetetlen tartani azt a biztonsági távolságot, amely egy ilyen füstbombánál kötelező lenne.”

Fekete-Győr András füstbombás akcióját a Hír TV is feldolgozta, a konkrét esetről készült videó itt megtekinthető:

Súlyos sérülésre is volt már példa

Nem is olyan régen fordult elő, hogy súlyosan megsérült két nagymágocsi fiatal, akiknek a kezében füstgránát robbant fel. A pirotechnikai terméket egyik barátjuk adta a két fiatalnak, akik kézben tartva fotózkodtak volna a füstbombával. Az utcán állva a füstgránátot meggyújtották, majd az a lányok kezében felrobbant. 

A baleset során maradandó kézsérülést szenvedtek

– adta hírül honlapján a rendőrség.

Borítókép: Fekete-Győr András a Parlament előtti tüntetésen (Fotó: Magyar Nemzet)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.