Míg Európában stagnál a házasságkötések aránya, addig Magyarországon 2014 óta folyamatosan növekszik – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítványnak a házasság hete alkalmából közzétett összeállításából. Mint írták, a 2022. évi népszámlálás adatai alapján megállapítható, hogy Magyarországon – az európai trendekkel összhangban – a házasságban élők aránya csökkent, míg a nőtlenek és a hajadonok száma emelkedett az elmúlt évtizedben.
– A folyamat nem csupán a házasságkötések abszolút értékben vett változására utal, hanem a komplexebb társadalmi folyamatokra, amelyben az idősödő európai társadalom és a változó életmód is szerepet játszik – mutatott rá az alapítvány.
Az elemzésből kiderül,
a házasságkötések száma Magyarországon 2014 óta fokozatosan emelkedik, 2015 óta az európai átlag felett van, 2018-tól pedig első az uniós rangsorban.
– Majd újabb ugrás következett be a házasságkötések számában, amelyben a családpolitikai támogatási rendszer is fontos szerepet játszik. A célzott kormányzati politika ismételten népszerűvé tette a házasság intézményét, szemben a nyugat-európai tendenciákkal, ahol az elmagányosodás a jellemző – fűzték hozzá.