Példaértékű, innovatív oktatási modellt sikerült megvalósítani

A megújult magyar felsőoktatás versenyképes, sikeres és jövőképes – mondta Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára az UniSpace diplomaátadó ünnepségén szombaton, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen.

Forrás: MTI2024. 02. 24. 16:33
EP2I7164
Hankó Balázs, a KIM felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért, felnőttképzésért felelős államtitkára irodájában Fotó: Teknős Miklós
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár sikertörténetnek nevezte az UniSpace programot, amelyben három minisztérium – a Külgazdasági és Külügyminisztérium, a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Miniszterelnökség – támogatásával 17 magyar egyetem állt össze, hogy segítse az űrszektor utánpótlását egy három féléves szakirányú továbbképzéssel.

Hankó Balázs szerint szintet ugrott a magyar innováció. Magyarország a 96. helyen áll a globális népességszám rangsorában, míg 33. az innovációban. Két magyar kutató is Nobel-díjat kapott tavaly és a világ top 500 egyeteme között 12 magyar foglal helyet.

A célok között jelölte meg, hogy 2030-ra egy magyar egyetem is szerepeljen a világ legjobb száz felsőoktatási intézménye között és három Európa száz legjobbja között. További cél, hogy Magyarország az európai innovátorok között a legjobb tíz közé kerüljön – tette hozzá.

Hangsúlyozta: az űr egyet jelent a jövőképességgel és űrversennyel, és ebben a megújult felsőoktatás is támogatást nyújthat.

Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa a program kapcsán kiemelte, hogy példaértékű, innovatív oktatási modellt sikerült megvalósítani. A világűrnek kritikus szerep jut a következő évtizedekben a biztonságpolitikában, a gazdaságon keresztül az innovációig és ebben Európának egy globális versenyben kell helytállnia – fűzte hozzá.

Hangsúlyozta, hogy óriási igény van a közigazgatásban, a vállalati szektorban űripari szakemberekre, és az Európai Űrügynökség is várja a jelentkezőket. A júliusban kezdődő soros magyar uniós elnökség témái között is szerepel majd a világűr kérdése.

Horváth Bianka, az UniSpace programigazgatója, rektori főtanácsadója kiemelte: a programban részt vevő egyetemek kompetenciájának feltérképezése a koronavírus-járvány idején kezdődött, és számos kihívás övezte. Az UniSpace programban a közös nevező az együttműködés, az innováció és a magas tudásintenzitás volt – mondta, hozzátéve, hogy szeptemberben további egyetemek csatlakoznak a programhoz és angol nyelven is indul képzés.

Az UniSpace program konzorciumvezető egyetemének képviseletében Kovács László, az NKE tudományos rektorhelyettese elmondta, hogy a magyar felsőoktatás történetében egyedülálló összefogásról volt szó, amelyben a hazai felsőoktatás 17 intézménye fogott össze egy interdiszciplináris képzés elindításában.

Az UniSpace program a Külgazdasági és Külügyminisztérium kezdeményezésére és szakmai támogatásával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem koordinálásában indult el 2022 szeptemberében négy szakirányon.

Az űrtechnológiai szakember képzést a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) 11 egyetemmel együttműködésben, az űrtudományi szakemberképzést, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) 7 egyetemmel együttműködésben, az Innovatív táplálkozástudományi és űregészségtudományi szakemberképzést a Debreceni Egyetem (DE) 9 egyetemmel együttműködésben, valamint a világűrpolitikai tanácsadó képzést a konzorciumvezető Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) 10 egyetemmel együttműködésben indította el.

A három szemeszteres képzést összesen 77-en kezdték el másfél éve, a szombati díjátadón 69-en vehettek át oklevelet: 31-en az NKE, 15-en a BME, 13-an a DE és 10-en az ELTE hallgatói.

Borítókép: Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára (Fotó: Teknős Miklós) 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.