Egymás után bukkannak fel nevek az ellenzéki pártoktól, hogy kit is látnának szívesen az államfői székben. Az elmúlt napokban több párt is bedobott egy-egy lehetséges nevet, azonban egyelőre úgy tűnik, nem lesz közös ellenzéki jelölt, legalábbis a felröppenő nyilatkozatok erre engednek következtetni.
Az államfőjelöltek
Novák Katalin szombati lemondása után a Mi Hazánk már bejelentette a köztársaságielnök-jelöltjét: Csath Magdolna professzort, közgazdászt, egyetemi tanárt jelölik a posztra. Mint írják, „személyével egy pártok felett álló, életpályájával már bizonyított köztársasági elnöke lenne Magyarországnak”, ezért bíznak abban, hogy professzor asszony jelölését más pártok is támogatni fogják, az ő hatfős frakciójuk ugyanis kevés lesz a jelöléshez. A 80 éves Csath Szent-Györgyi Albert-díjas közgazdász, korábban a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozattal is kitüntették, a 2002-es országgyűlési választásokon a MIÉP jelöltje volt.
Ungár Péter, az LMP társelnöke egy Facebook-posztban nevezte meg a párt államfőjelöltjét. Ennek felütésében úgy fogalmazott: „Nem túlzás azt állítani, hogy válságos helyzetben van ma a magyar politika”. Ezt követően bejelentette, hogy pártja Hack Pétert ajánlja az Országgyűlés összes frakciójának figyelmébe, hogy „közös jelölésével a nemzet egységét megtestesítő, a jogállamot és az alkotmányos rendszert őrző köztársasági elnökünk legyen”.
A Párbeszéd – Zöldek nevű törpepárt Kaltenbach Jenő jogtudóst, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok volt országgyűlési biztosát indítaná, azonban a két zöldpártnak együtt sem lenne elegendő képviselője egy jelöléshez, lévén 5 és 6 fős frakcióik vannak.
A jelöléshez az országgyűlési képviselők legalább egyötödének (azaz 40 képviselőnek) az ajánlására van szükség. Ez azt jelenti, hogy önállóan még a legnagyobb ellenzéki frakcióval rendelkező DK sem tudna saját jelöltet indítani. Legkevesebb négy ellenzéki frakciónak kellene összefognia, hogy összejöjjön a megfelelő számú ajánlás.
Legyen-e összefogás a balliberális pártok között?
Mint ismert: a Momentum, az MSZP, a DK és a Jobbik is alkotmányt módosítana, hogy közvetlenül lehessen megválasztani a köztársasági elnököt. A DK ezzel párhuzamosan aláírásgyűjtést indított a közvetlen köztársaságielnök-választás mellett.
Az ellenzéki összefogás ötletét először a Párbeszéd vetette fel közösségi oldalán, arra kérték ugyanis az ellenzéki pártokat, hogy indítsanak közös államfőjelöltet. „Itt az ideje, hogy a köztársaságpártiak, a demokratikus ellenzék pártjai közösen jelöljenek olyan új államfőt, aki nemcsak a nemzet egységét jeleníti meg, hanem példát mutat abból: a magyar emberek valóban egymásról gondoskodó, egymást segítő, szolidáris társadalomban akarnak élni” – fogalmaztak. A kezdeményezést az MSZP is támogatta.